eReport.sk
Igor Matovič, foto: instagram

Niekto tu klame! Matovič prehovoril o zákulisí svojho odvolávania, Sulíka posiela na detektor lži

V dnešnej diskusnej relácii V politike televízie TA3 o aktuálnych politicko-spoločenských témach debatoval expremiér a súčasný minister financií Igor Matovič. Ten si nezabudol už klasicky kopnúť do svojho koaličného „parťáka“ Richarda Sulíka. Prezradil tak viac o zákulisí svojho odvolávania v parlamente. Opäť v tom mal prsty predseda liberálov? Takto to vidí Matovič!

Matovičove odvolávanie

Jedna z hlavných tém relácie sa týkala priamo expremiéra Igora Matoviča. Práve toho sa nedávno na pôde národnej rady pokúšala opozícia odvolať z funkcie. Iniciatíva im nakoniec nevyšla. Za jeho koniec na ministerskej stoličke hlasovalo len 53 zo 135 poslancov a išlo o Matovičove vôbec prvé odvolávanie z funkcie. Dôvodom odvolávania podľa opozičných politikov bola jeho nekompetentnosť ako šéfa rezortu financií, ale aj fakt, že rozosieva naprieč krajinou chaos a zmätok. Ako okomentoval kritiku opozičníkov samotný Matovič v nedeľnej relácii?

„Je to vyjadrenie dôvery, no nie je to vyjadrenie nedôvery,“ priznal na úvod Matovič. „Neočakával som žiadne hlasy zo strán Za ľudí a SaS, napriek tomu nejaké prišli zo strany Za ľudí,“ opísal minister.

Sulíkov puč?

Expremiér si stihol kopnúť do svojho koaličného rivala Richarda Sulíka – a to hneď v úvode relácie. Práve on podľa neho stál za zvláštnymi praktikami počas odvolávania. Dodal, že Sulík loboval za to, aby rozpútal v rámci koalície vzburu. „Poprel to, pretože nemôže priznať, že v rámci vlastnej koalície robil na takomto puči,“ povedal šokujúco Matovič.

Moderátor sa opýtal politika odkiaľ čerpá kuriózne informácie ohľadom Sulíkovej čudnej iniciatívy. Matovič prezradil, že sa informácie dozvedel aj z opozičných radov. Podľa neho totiž Sulík loboval najmä v týchto končinách. Povedal, že pokojne pôjde aj na detektor lži. „Nech ide aj Richard Sulík, no to by detektor lží vybuchol,“ povedal uštipačne.

Matovič taktiež dodal, že, keď Sulík skončí v politike, tak sa odsťahuje na svoj ranč do Austrálie. Nevedno či naozaj liberál nejaký má, pretože sa k nemu nikdy konkrétnejšie nevyjadril.

Chybný Krošlák

Moderátor si rypol, keď pripomenul expremiérovi, že poslanec za Obyčajných ľudí Ján Krošlák nevyjadril dôveru pri Matovičovom odvolávaní. Ten prekvapivo povedal, že pri toľkých poslancoch, ktorí kandidovali za Obyčajných ľudí do parlamentu došlo aj k niekoľkým chybám. „Ján Krošlák je jedna z nich,“ povedal ostro matovič.

Referendum

Relácia sa dotkla aj horúcej témy referenda, ktoré dala preklepnúť na ústavný súd hlava štátu. „Považujem za chybu pani prezidentky, že dala túto otázku na ústavný súd,“ povedal viac k téme referenda. Podľa expremiéra je právo ľudu sa rozhodnúť v referende. Sám ale dodal, že by v ňom nehlasoval.

Taktiež apeloval na ľudí, aby si uvedomili, že po výmene vlády by mohlo dôjsť k návratu mafie do štátnych zložiek. Naznačil tak návrat Roberta Fica k moci.

Referendum čoraz viac polarizuje:

  1. Ján Krošlák (OĽANO)
  2. Podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová (Za ľudí)

V súčasnosti v prieskumoch Smer predbehol v preferenciách Obyčajných ľudí. Ako to vníma bývalý predseda vlády? „Prieskumným agentúram verím, tak ako predpovediam počasia,“ povedal Matovič. Ten vytiahol aj výsledok z volieb. Napriek slabším preferenciám nakoniec Obyčajní ľudia vyhrali voľby s poriadnym náskokom pred ostatnými.

Priznal si vlastný podiel viny na poklese preferencií OĽANO. „Po tom, že som si ako predseda OĽANO zobral na seba komunikáciu nepríjemných, nepopulárnych vecí počas pandémie, lebo som bol presvedčený, že by ich mal komunikovať premiér, škody na našich hlasoch mohli byť aj väčšie,“ doplnil s tým, že verí, že ľudia nie sú hlúpi.

Matovič o Sputniku: Stálo to za to!

Matovičovým evergreenom spomedzi tém sa dozaista stala kontroverzia okolo nákupu vakcíny Sputnik V. Tou sa už dá očkovať, no záujem nie je práve najväčší a dokonca jej expirácia vyprší najbližšie mesiace. 160-tisíc vakcín dokonca už Slovensko aj odpredalo naspäť Rusom. Ako vníma súčasný minister financií doťahovačky, škriepky a kritiku ohľadom svojho „dieťaťa“ Sputniku V?

„Určite to stálo za to,“ povedal k téme. Myslí si, že médiá, ale aj politici vystrašili ľudí antisputnikovskou propagandou. „Urobili z nej mŕtvolu ako z Astry Zenecy,“ podčiarkol Matovič. Podľa ministra financií ním spomínaná propaganda odradila ľudí, ktorí sa chceli zaaočkovať Sputnikom V. „Je to veľká škoda, že hlupáci odstrašili státisíce ľudí. A platí, že touto vakcínou sa chceli dať zaočkovať tí, ktorí inú vakcínu odmietali,“ podotkol.

Samotnú vakcínu slovenská strana už odpredáva Rusom. „Mali sme o Sputnik V viacero záujemcov, ja som dal kontakt napríklad aj na Argentínu,“ povedal k odpredaju vakcín Matovič. Ten dodal, že sa dal už zaregistrovať na očkovanie práve ruskou vakcínou.

Matovič si myslí, že minister zdravotníctva v niektorých veciach zlyháva. Podľa financmajstra by mal byť aktívnejší pri obhajovaní a iniciatíve ohľadom očkovania. „Dobrý je ale v niektorých rozhodnutiach. Niektoré jeho nominácie sa mi síce zdajú také pofidérne ako z minulej doby,“ povedal. Nepotvrdil ale či ho podrží vo funkcii šéfa rezortu. Kľúčovým pri očkovaní je, aby sa spojila opozícia a koalícia a nevenovala sa škriepkam.

Predĺženie ochranky

„Robert Fico si užíval ochranku dva roky, potom ako odišiel z postu premiéra, teda 24 mesiacov, ja som využíval ochranku tri mesiace,“ osvetlil kroky Romana Mikulca. Minister vnútra totiž o mesiac Matovičovi predĺžil stráženie štátnou ochrankou.

Dôvodom majú byť vyhrážky, ale aj ohrozenie na živote. Dodal, že v súvislosti s touto témou dal na radu Úradu pre ochranu ústavných činiteľov.

Spoplatnené antigénové testy

Po novom si musia ľudia za antigénové testy platiť. Zároveň ich potrebujú, ak chcú ísť na svadbu, futbalový zápas či iné akcie. Prečo musia platiť za testy, ktorých máme v skladoch státisíce? „Dobrá otázka na ministra Lengvarského a ľudí čo mu radia ako konzílium. Sám si myslím, že testy by mali byť naďalej zadarmo,“ povedal k téme.

Matovič vysvetlil, že o téme nedebatoval v rámci koaličnej rady, pretože sa to na nej nerokovalo v rámci výhod pre očkovaných. Toto rozhodnutie malo byť podľa Matoviča odklepnuté paralelne nezáväzne od koaličných porád.

Minister financií dodal, že by naďalej nechal testy zadarmo a neznižoval by množstvo odberných miest na Slovensku. „Tu minister zdravotníctva zakopol,“ podotkol.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Niekto tu klame! Matovič prehovoril o zákulisí svojho odvolávania, Sulíka posiela na detektor lži

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti