eReport.sk
foto: ta3

Nakoniec je všetko inak. Kedy sa teda otvoria obchody? A koľko dostanú zaočkovaní dôchodcovia?

Dvojtýždňový lockdown by mal skončiť a tak sme všetci čakali čo nás najbližšie obdobie čaká. V koalícii sa zrodila dohoda, ktorá nakoniec mení už avizované opatrenia. Obchody sa otvoria už tento piatok a zmeny čakajú aj na seniorov.

Pred novinárov sa postavili premiér Eduard Heger, minister financií Igor Matovič, šéf rezortu zdravotníctva Vladimír Lengvarský a šéfka Za ľudí Veronika Remišová. Za SaS prišla Anna Zemanová. Koaličný partneri zo Sme rodina prekvapivo chýbal. Matovič neskôr ospravedlnil Borisa Kollára a ubezpečil, že s dohodou súhlasia.

„Včera sme sa ocitli v situácii, že sme nemali dohodu na tom, ako budeme pokračovať po skončení súčasného lockdownu,“ začal premiér. Koalícia včera rokovala až do noci, pokračovala aj dnes od rána. „Som rád, že sa to podarilo,“ povedal spokojne Heger. 

Čo sa teda dohodlo? Naďalej platí zákaz vychádzania, to znamená ostávame v lockdowne. Stredné školy a 2.stupeň základných škôl prejdú od pondelka na dištančné vzdelávanie. Obchody pre očkovaných a prekonaných sa otvoria skôr a to už tento piatok 10. decembra. Pre hotelierov sa nič nemení. Otvoria až po Vianociach.

Matovič informoval o jeho srdcovej téme a to 500-eurových poukazoch pre seniorov. Prekvapil vyhlásením, že z 500 eurových poukazov je 300 eur v hotovosti. Ale ani tie sa neujdú všetkým zaočkovaným seniorom. Týka sa to dôchodcov po tretej dávke. Ak je niekto zaočkovaný druhou dávkou, 300 eur dostane potom, ako sa do Vianoc zaregisteuje alebo zaočkuje aj treťou dávkou. Ak sa len zaregistruje, samotné očkovanie by mal stihnúť do 15.januára. Tí, čo majú prvú dávku a do Vianoc budú mať druhú dávku, dostanú dvesto eur. Tí seniori, ktorí nie sú zatiaľ zaočkovaní vôbec, ale do Vianoc si dajú prvú dávku, dostanú rovnako dvesto eur.

Matovič vidí problém aj v tom, že množstvo ľudí, ktorí sa zaočkovali dvoma dávkami, už tretiu dávku nechce. Otec myšlienky verí, že pri takejto motivácii sa predsa len zaočkujú. Ľudia, ktorí majú nárok na odmenu, o ňu nemusia nikde žiadať. Pri posudzovaní, kto má nárok na peniaze a kto nie, sa bude vychádzať z dát Národného centra zdravotníckych informácii (NCZI). Peniaze budú vyplácané poštovými poukážkami, aby si ich seniori mohli vybrať v hotovosti. 

Matovič predstavil svoj návrh pre seniorov – Foto: ta3

Ak avizované opatrenia nepomôžu Veronika Remišová bude tlačiť na povinné očkovanie, A to aspoň pre ľudí nad 60 rokov. A to už od začiatku budúceho roka. Zástupkyňa liberálov Anna Zemanová skonštatovala, že urobili kompromis. Učiť deti dištančne bol ústupok, aby sa mohli skôr otvoriť obchody pre očkovaných. 

Dohoda platí do 9. januára. Lengvarský verí, že by sa priaznivý stav mohol udržať bez toho, aby nemocnice úplne skolabovali. Po 9. januári budú všetky opatrenia brať ohľad na očkovaných a prekonaných.

Matovič informoval, že zajtra oznámia hraničné pásmo pacientov v nemocniciach, ktoré keď dosiahneme, tak bude môcť minister zdravotníctva všetky uvoľnenia zrušiť. Prioritou je podľa neho očkovanie starších ľudí, preto mladšie ročníky budú musieť zrejme počkať.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nakoniec je všetko inak. Kedy sa teda otvoria obchody? A koľko dostanú zaočkovaní dôchodcovia?

3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti