tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Robert Fico na snímke z videa.
Robert Fico na snímke z videa. Zdroj: fb/robertficosk

VIDEO Fico reagoval na rozhodnutie Žilinku: Beriem na vedomie, ale nerozumiem mu!

Expremiér Robert Fico a exminister vnútra Robert Kaliňák (obaja Smer-SD) podali žiadosť o zrušenie obvinenia predčasne, neboli pritom splnené zákonné podmienky na konanie o ich návrhoch. Vyplýva to z vyjadrenia Generálnej prokuratúry (GP) SR. Pripájame reakciu šéfa Smeru-SD Roberta Fica, ktorý povedal niekoľko slov aj k rozhovoru, ktorý poskytol policajný šéf Štefan Hamran novinárovi Marekovi Vagovičovi.

„Za danej situácie a právneho stavu neboli splnené zákonné podmienky na konanie o návrhoch obvinených, o čom boli obvinení upovedomení. Týmito upovedomeniami nie je žiadnym spôsobom dotknuté právo obvinených podať návrh na postup podľa paragrafu 363 a Trestného poriadku po rozhodnutí o sťažnostiach a nadobudnutí právoplatnosti uznesenia o vznesení obvinenia,“ uviedol generálny prokurátor Maroš Žilinka.

Návrhy boli vraj podané neoprávnenými osobami

Šéf prokuratúry mal preskúmať návrhy obvinených Fica a Kaliňáka, ako aj advokáta Mareka P. V oboch trestných veciach sa svojimi návrhmi podľa slov prokuratúry domáhali zrušenia uznesení vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) o začatí trestného stíhania a v konečnom dôsledku uznesení o vznesení obvinenia.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. V popredí za rečníckym pultom Robert Fico.
  2. Prezident Policajného zboru SR Štefan Hamran.
  3. Minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO).
  4. Generálny prokurátor Maroš Žilinka.
  5. Maroš Žilinka
  6. Bývalý prezident Policajného zboru SR Tibor Gašpar.
  7. Zhromaždenie ľudí v Prievidzi na sviatok svätého Cyrila a Metoda, ktoré zvolal Smer-SD.
  8. Zľava Marek Vagovič a Štefan Hamran počas rozhovoru pre Postoj.
  9. Robert Fico

„Generálny prokurátor SR po oboznámení sa s vecou dospel k záveru, že návrhy obvinených boli v časti smerujúcej proti uzneseniam o začatí trestného stíhania (tzv. ‚vo veci‘) podané neoprávnenými osobami, pretože sa obvinených priamo netýkajú, a v časti týkajúcej sa uznesení o vznesení obvinenia boli podané predčasne,“ uviedla prokuratúra.

Konštatuje, že uplatnený postup obvinených odporuje systému opravných prostriedkov upravenému v Trestnom poriadku. Podľa prokuratúry totiž proti uzneseniam, ktorými im bolo vznesené obvinenie, podali zároveň riadny aj mimoriadny opravný prostriedok, a to v čase, keď rozhodnutie, ktorého zrušenia sa v konečnom dôsledku domáhajú, nenadobudlo právoplatnosť.

Fico: Stále nerozhodli o mojej riadne podanej sťažnosti

„Dnešné vyjadrenie GP SR k môjmu podnetu, aby generálny prokurátor SR v nezmyselnej a úplne vymyslenej trestnej veci, v ktorej som obvinený, postupoval podľa ustanovenia § 363 Trestného poriadku, beriem na vedomie, ale mu nerozumiem,“ reagoval dnes na sociálnej sieti trojnásobný expremiér Fico.

Ako pokračoval, „podnet som podal v súlade s doterajšou praxou generálnej prokuratúry, kedy vo veci začatého trestného stíhania týkajúceho sa vyšetrovateľov ÚIS MV SR (D. Santusovej a spol.) námestník generálneho prokurátora SR J. Kandera 24. augusta 2021 (IV/3 Pz 74ú21/1000 – 3) na základe podnetu využil postup podľa ustanovenia § 363 Trestného poriadku a zrušil právoplatné uznesenie o začatí trestného stíhania, pretože bolo nezákonné. V odôvodnení svojho rozhodnutia prokurátor výslovne konštatuje (str. 3 rozhodnutia), že podnet podala síce neoprávnená osoba, ale napriek tomu posúdil jeho obsah a rozhodol zrušiť podnetom napadnuté uznesenie pre jeho nezákonnosť.“

V závere svojej reakcie Fico dodal: „Je zrejmé, že uznesenie, ktorým mi bolo vznesené obvinenie, nie je stále právoplatné, pretože príslušný prokurátor ÚŠP doteraz (ani po dva a pol mesiaci odo dňa jeho vydania), nerozhodol o mojej riadne podanej sťažnosti proti tomuto uzneseniu. Generálnej prokuratúre SR je dostatočne známy postup jej podriadenej zložky – ÚŠP, kedy prokurátori ÚŠP podávajú obžalobu ešte pred nadobudnutím právoplatnosti uznesenia o vznesení obvinenia, alebo súčasne s ním, čím zbavujú obvineného jeho zákonného práva podať podnet na postup podľa ustanovenia § 363 Trestného poriadku a bránia tak generálnemu prokurátorovi o takomto podnete rozhodnúť.“

Zdroj: fb/robertficosk

Fico dnes vo videu označil premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) za spolupáchateľa, pričom upozornil na to, že policajný šéf Štefan Hamran sa priznal, že spolu s predsedom vlády, aj ministrom financií Igorom Matovičom (OĽANO), exšéfom polície Jaroslavom Spišiakom a ministrom vnútra Romanom Mikulcom (OĽANO) tvoria organizovanú zločineckú skupinu, ktorá riadi všetky špinavosti voči opozícii.

VIDEO Fico: Heger je tak stratený, že sa do toho všetkého nechal namočiť

Zdroj: fb/robertficosk

Politikov Smeru obvinili v rámci akcie Súmrak

Paragraf 363 dáva generálnemu prokurátorovi právomoc zrušiť právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta v prípravnom konaní, ak bol týmto rozhodnutím porušený zákon.

Vyšetrovateľ NAKA v apríli v rámci akcie Súmrak obvinil Fica a Kaliňáka zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa, ako aj pre opakovaný zločin ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. V prípade obvinili aj nitrianskeho podnikateľa Norberta  Bödöra a policajného exprezidenta Tibora Gašpara.

Zdroj: tasr/fb-robertficosk


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Fico reagoval na rozhodnutie Žilinku: Beriem na vedomie, ale nerozumiem mu!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku