tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Bývalý sudca David Lindtner dnes obhajuje Roberta Fica aj Roberta Kaliňáka. Foto: tasr

Exsudca Lindtner: Môj prípad je rovnaký ako Lipšicov. Jemu stíhanie zastavili, mňa posielajú pred súd

Obžalovaný bývalý sudca David Lindtner sa nevzdáva a žiada o zastavenie trestného stíhania. Obvinený je z nepriamej korupcie a zo zločinu zasahovania do nezávislosti súdu, inak povedané z ovplyvňovania. Aktuálne ako advokát zastupuje Roberta Fica aj Roberta Kaliňáka.

Lindtner čelil ako bývalý predseda Okresného súdu Bratislava III obvineniam v dvoch známych kauzách – Búrka a Víchrica. Viac ako pol roka strávil vo väzbe. Jeho prípad je už dnes na Špecializovanom trestnom súde, kde 1.júla 2022 podal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry návrh na obžalobu pre vyššie spomínané skutky.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Sprava Robert Fico a Robert Kaliňák na archívnej snímke z februára 2018.
  2. Robert Fico na snímke z videa v reakcii na prepustenie Roberta Kaliňáka.
  3. Robert Fico na snímke z videa.
  4. Daniel Lipšic
  5. Obhajca Roberta Fica a Roberta Kaliňáka David Lindtner odpovedá na otázky novinárov.

Žiada stíhanie zastaviť

Podľa denníka Pravda Lindtner okamžite konal a na prokuratúru podal žiadosť, aby bolo jeho trestné stíhanie zastavené. „Vzhľadom na absolútnu dôkaznú núdzu (úplná absencia dôkazov) možno konštatovať, že je nepochybné, že skutky, ktoré sú obvinenému kladené za vinu, sa nestali,“ tvrdí podľa Pravdy Lindtner.

Vo svojej žiadosti sa okrem iného odvoláva iným rozhodnutím, ktoré podľa neho spĺňa rovnaké kritéria ako jeho prípad. Ide o zastavenie trestného stíhania súčasného špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica, ktorý čelil obvineniu zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa v súbehu so zločinom ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva spolupáchateľstvom a tiež pre prečin poškodzovania cudzích práv a prečin ohovárania.

Dôkazná núdza

Denník Pravda pripomína, že podľa obvinenia mali v apríli 2012 vtedy končiaci minister vnútra Daniel Lipšic a jeho hovorca Gábor Grendel poskytnúť novinárom neoprávnene získané informácie a doklady v súvislosti s kontrolou v Privatbanke, ktorú vlastní finančná skupina Penta. V prvom prípade hovoril o prevode troch miliónov eur z údajného obchodu s cennými papiermi z Malty na účet súkromnej osoby. V druhom prípade išlo o štyri milióny eur od bratislavského daňového úradu pre toho istého klienta banky. Tým mal byť Marian Kočner. Lipšic hovoril o porušení zákona Privatbankou, ktorá tieto neobvyklé transakcie nenahlásila.

Daniel Lipšic počas disciplinárneho konania na Najvyššom správnom súde SR 28. apríla 2022 v Bratislave.
Daniel Lipšic počas disciplinárneho konania na Najvyššom správnom súde SR 28. apríla 2022 v Bratislave. Foto: tasr

Kočner na oboch podal krátko na to trestné oznámenie, ktoré skončilo ich obvinením. Stíhanie však napokon aj Lipšicovi aj Grendelovi po mediálnom aj verejnom tlaku zastavili. „Výsledky vyšetrovania, resp. miera preukázateľnosti v tejto trestnej veci aj po vykonaní rozsiahleho dokazovania sa v podstate nezmenila. Rozsah preukázateľnosti postačujúci na vznesenie obvinenia však nepostačuje na postavenie obvineného pred súd a v danej veci sa dôkazy preukazujúce spáchanie skutku obvineným JUDr. Danielom Lipšicom neposilnili,“ píše sa v rozhodnutí prokuratúry. Inak povedané prokuratúra mala okrem jednej výpovede údajne dôkaznú núdzu na podanie obžaloby.

Účelové výpovede kajúcnikov

Lindtner žiada o zastavenie stíhania úplne z rovnakého dôvodu. Podľa neho sa ani v jeho prípade okrem výpovede dvoch kajúcnikov nenašli žiadne dôkazy, ktoré by tieto výpovede potvrdzovali. „Obhajobe je zrejmé, že každý prípad je individuálny, avšak základné zásady platia všeobecne,“ uvádza podľa denníka Pravda bývalý sudca vo svojom stanovisku.

Výpovede svedkov považuje Lindtner za účelové a nepravdivé. Obaja kajúcnici navyše sami čelili obvineniam z korupcie.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Exsudca Lindtner: Môj prípad je rovnaký ako Lipšicov. Jemu stíhanie zastavili, mňa posielajú pred súd

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku