tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Maroš Žilinka
generálny prokurátor Maroš Žilinka, foto:tasr

Ostrá kritika Žilinku! Mimovládky spustili petíciu, žiadajú zmenu paragrafu 363

Mimovládne organizácie spustili podpisovú akciu za zmenu paragrafu 363 Trestného poriadku. Ten umožňuje generálnemu prokurátorovi zrušiť právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta v prípade, že ním bol porušený zákon. O tejto iniciatíve informovali z Nadácie Zastavme korupciu a Via Iuris.

„Paragraf 363 nesmie slúžiť na to, aby zločinci unikali pred súdom,“ tvrdia mimovládne organizácie. Vyzývajú vládu a koaličných poslancov, aby upravili právomoci generálneho prokurátora tak, aby tento paragraf „nepomáhal zločincom unikať pred súdom“.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Ján Drgonec
  2. Sprava Robert Fico a Robert Kaliňák na archívnej snímke z februára 2018.
  3. európsky súd
  4. Generálny prokurátor Maroš Žilinka.
  5. Robert Fico na snímke z videa.
  6. Zľava Daniel Lipšic a a Maroš Žilinka.
  7. Nezaradený poslanec a člen Hlasu-SD Peter Žiga hovorí s novinármi.
  8. Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka.

„V súčasnosti však generálny prokurátor paragraf výrazne nadužíva a obchádza zákaz negatívnych pokynov. Zákon generálnemu prokurátorovi zakazuje prikázať prokurátorovi, aby niekoho nestíhal alebo neobvinil,“ podotkli. Zdôrazňujú, že generálny prokurátor nemá posudzovať dôkazy, pretože to spadá do právomoci súdov.

Dôvodom pre zrušenie právoplatného rozhodnutia generálneho prokurátora by podľa nich malo byť iba „podstatné pochybenie, ktoré mohlo ovplyvniť rozhodnutie vo veci.“ Hovoria tiež o prijatí ďalších záruk na obmedzenie priestoru na prípadné zneužitie tohto inštitútu.

Zdroj: fb: Maroš Žilinka

Generálna prokuratúra nesúhlasí

Generálna prokuratúra (GP) SR, ktorú aktuálne riadi Maroš Žilinka, už skôr odmietla tvrdenia o nadmernom či neprimeranom používaní paragrafu 363 Trestného poriadku. Podľa štatistiky prokuratúry je podiel zrušených právoplatných rozhodnutí generálnym prokurátorom na celkovom počte návrhov oprávnených osôb oproti predchádzajúcim rokom podstatne nižší. Prokuratúra informovala, že v roku 2021 bol tento podiel 13,55 percenta, predvlani to bolo 16,25 percenta a v roku 2019 viac ako 19 percent.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ostrá kritika Žilinku! Mimovládky spustili petíciu, žiadajú zmenu paragrafu 363

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku