eReport.sk
Generálny prokurátor Maroš Žillinka. Foto: tasr

Kauzu Súmrak už má na stole Žilinka. Posvieti si na konanie Lipšicových ľudí

Generálny prokurátor Maroš Žilinka sa napriek kritike svojej osoby nevzdáva. Najnovšie sa rozhodol, že si posvieti aj na vyšetrovanie bývalého premiéra Roberta Fica. Generálna prokuratúra na svojej oficiálnej stránke informovala, že jej šéf si vyžiadal spis k danej veci, ktorú poznáme pod krycím názvom Súmrak.

V kauze je okrem šéfa Smeru-SD obvinený aj bývalý minister vnútra Robert Kaliňák, bývalý policajný prezident Tibor Gašpar, či podnikateľ Norbert Bödör a to zo zosnovania zločineckej skupiny a porušenia daňového tajomstva. Kaliňák dokonca strávil tri týždne vo väzbe, Fica Národná rada ako poslanca na stíhanie nevydala.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Sprava Robert Fico a Robert Kaliňák na archívnej snímke z februára 2018.
  2. Zababušené dieťa, zima
  3. Bývalý prezident Policajného zboru SR Tibor Gašpar.
  4. Bývalý minister vnútra Robert Kaliňák
  5. Zľava Robert Kaliňák, Robert Fico, Marek Para a Tibor Gašpar na spoločnej tlačovke.
  6. Robert Fico na snímke z videa.
  7. Robert Fico na snímke z videa.
  8. Robert Kaliňák v sprievode príslušníkov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) prichádza na výsluch na ŠTS v Pezinku 22. apríla 2022.
  9. Žilinka reaguje na Hegerove útoky

Posúdia zákonnosť

Expremiér sa pred pár dňami na sociálnej sieti sťažoval, že Úrad špeciálnej prokuratúry pod vedením Daniela Lipšica nekoná a do dnešného dňa nerozhodli o podaných sťažnostiach proti obvineniu. „Na základe medializovaných informácií o údajných prieťahoch pri rozhodovaní zástupcu špeciálneho prokurátora o sťažnosti obvineného R. F. proti uzneseniu o vznesení obvinenia si generálny prokurátor Slovenskej republiky vyžiadal spisový materiál, ktorý bol z Úradu špeciálnej prokuratúry predložený dnes, v popoludňajších hodinách,“ uviedla generálna prokuratúra v utorok 26.7.

Zdôraznili, že po preštudovaní spisu v potrebnom rozsahu bude posúdená zákonnosť a správnosť postupu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry. „Skutočnosť, že spisový materiál bol predložený na Generálnu prokuratúru Slovenskej republiky nebráni vyšetrovateľovi Policajného zboru, ani dozorujúcemu prokurátorovi, resp. zástupcovi špeciálneho prokurátora rozhodujúcemu o sťažnostiach aj ďalších obvinených v tejto trestnej veci, vykonať potrebné procesné úkony a vydať rozhodnutia o sťažnostiach,“ uviedla GP.

Exminister vnútra Robert Kaliňák si posedel vo väzbe. Foto: tasr

Prieťahy v konaní?

Na prieťahy v konaní upozornil už aj obhajca Robert Fica Ľubomír Hlbočan. Podľa neho nie je normálne, aby od apríla prokurátor nedokázal zaujať postoj. „Takýto stav považuje môj klient za nezákonný,“ zdôraznil obhajca v otvorenom liste. Hovorí o politicky vedenom procese. „Sprievodným javom každého politického procesu bolo a je porušovanie zákona a zákonnosti orgánmi prípravného konania,“ podotkol. 

Podľa denníka Pravda Hlbočan vraj osobne upozornil špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica 21. júna na tento protizákonný stav. Ten však v rámci všeobecného dozoru nad dodržiavaním zákonnosti neprijal žiadne opatrenia na jeho odstránenie. Polícia už navyše považuje vyšetrovanie za ukončené a plánuje prípad uzavrieť. Už či podaním obžaloby, alebo iným spôsobom, nateraz zostáva otázne. Karty môže zamiešať ešte rozhodnutie generálneho prokurátora Maroša Žilinku a to ak nájde vo vyšetrovaní chyby a nezákonný postup.

Robert Fico o vyšetrovaní kauzy Súmrak, v ktorej sám čelí obvineniu.

Zdroj: fb/robertficosk


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kauzu Súmrak už má na stole Žilinka. Posvieti si na konanie Lipšicových ľudí

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php