eReport.sk
Postupujeme v súlade so zákonmi
Súčasná koalícia ide tvrdo nielen po šéfovi špeciálnych prokurátorov Danielovi Lipšicovi, ale aj po celom Úrade špeciálnej prokuratúry. Zdroj: tasr

TOTO generálny prokurátor nemôže! Lipšic spochybnil zastavenie stíhania v kauze kajúcnikov, dozoruje to

Generálny prokurátor nemôže zrušiť právoplatné rozhodnutie v prípravnom konaní, keď nie je nikto obvinený. Vyplýva to z reakcie špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica na zastavenie trestného stíhania podozrení z manipulácie výpovedí svedkov na Úrade inšpekčnej služby (ÚIS) ministerstva vnútra.

„V procesnom štádiu, keď nie je nikto obvinený, takéto oprávnenie podľa výslovného znenia Trestného poriadku jednoducho nemá,“ uviedol Lipšic na utorkovom brífingu. Zdôraznil, že takýto postup počas 16 rokov účinnosti nového Trestného poriadku nebol nikdy aplikovaný.

Uznesenie o začatí trestného stíhania bolo vydané v rozpore so zákonom, nepríslušným orgánom, bez akýchkoľvek relevantných podkladov, pričom skutkový dej je koncipovaný paušálne a nekonkrétne.

Generálna prokuratúra SR

V súvislosti s aplikáciou paragrafu 363 Trestného poriadku Lipšic zdôraznil, že neumožňuje „kedykoľvek, akokoľvek a čokoľvek zrušiť“. Upozornil tiež, že Trestný poriadok obsahuje nielen odporúčacie, ale aj normatívne ustanovenia.

Námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera 24. augusta zastavil trestné stíhanie vo veci podozrení z manipulácie výpovedí svedkov Úradom inšpekčnej služby (ÚIS) ministerstva vnútra, ktoré dozoruje Lipšic. Generálna prokuratúra (GP) SR argumentovala, že uznesenie o začatí trestného stíhania bolo vydané v rozpore so zákonom, nepríslušným orgánom, bez akýchkoľvek relevantných podkladov, pričom skutkový dej je koncipovaný paušálne a nekonkrétne.

Aj toto by vás mohlo zaujímať:

  1. Daniel Lipšic ukazuje transparent s nápisom Penta Enterprises Ltd.
  2. Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.
  3. Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.
  4. Robert Kaliňák, Robert Fico a Igor Melicher.
  5. NAKA
  6. Baránik chce "silou mocou" odobrať Žilinkovi zákonnú právomoc


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

TOTO generálny prokurátor nemôže! Lipšic spochybnil zastavenie stíhania v kauze kajúcnikov, dozoruje to

4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre