eReport.sk
Daniel Lipšic ukazuje transparent s nápisom Penta Enterprises Ltd.
Rok 2014: Lipšic ukazuje transparent "Penta Enterprises Ltd.". Foto tasr

Advokáti Haščáka poriadne naložili Lipšicovi: Štát by sa mal vysporiadať s jeho konfliktmi záujmov!

Prezentácia analýzy Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) hraničí so zneužitím právomoci verejného činiteľa. Myslia si to právni zástupcovia Jaroslava Haščáka. Uviedli to v reakcii na materiál, ktorý špeciálny prokurátor Daniel Lipšic v utorok (7.9.) sprostredkoval médiám. Informoval o tom advokát Martin Škubla.

Advokáti sú presvedčení, že by mal “prestať zverejňovať nikým nepodpísané analýzy”. “Poslaním ÚŠP je dozorovať konkrétne veci a v nich usmerňovať postup vyšetrovateľov. Zo žiadnej právnej normy nevyplýva oprávnenie ÚŠP obracať sa v konkrétnej trestnej veci na verejnosť a takýmito analýzami usmerňovať verejnú mienku,” doplnili.

Vznikla na pôde Úradu špeciálnej prokuratúry?

Analýza podľa ich vyjadrenia vyvoláva nielen absenciou autora, ale aj konkrétnym obsahom otázky, či naozaj vznikla na pôde ÚŠP.

Z analýzy vyplýva, že uznesenie generálneho prokurátora SR, ktorým Maroš Žilinka zrušil obvinenie voči finančníkovi Jaroslavovi Haščákovi, bývalému riaditeľovi kontrarozviedky SIS Ľubomírovi Arpášovi a voči Arpášovej manželke v súvislosti s korupčnou kauzou Gorila, vyvoláva sporné otázky. Uznesenie sa podľa nej tiež odkláňa od doterajšej rozhodovacej praxe Generálnej prokuratúry (GP) SR, ale aj súdov.

Účel svätí prostriedky?

Advokáti Haščáka zdôraznili, že nemajú principiálnu výhradu, aby ÚŠP analyzoval dosah rozhodnutí Generálnej prokuratúry SR či Európskeho súdu pre ľudské práva na jeho činnosť v konkrétnych veciach. Za absurdné však považujú, aby takéto analýzy verejne prezentoval práve Lipšic.

Hovoria tiež, že jeho súkromná analýza je v konflikte záujmov. “Ak sa totiž s takýmito konfliktmi Daniela Lipšica štát riadne nevysporiada, novou zásadou slovenského trestného procesu sa zrejme stane účel svätí prostriedky,” dodali.

Žilinka zrušil obvinenie Haščákovi, Arpášovi a Arpášovej manželke na konci augusta. Haščák čelil obvineniu pre zločin podplácania a obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Jaroslav Haščák
  2. Daniel Lipšic
  3. Robert Kaliňák, Robert Fico a Igor Melicher.
  4. Alojz Baránik (SaS).

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Advokáti Haščáka poriadne naložili Lipšicovi: Štát by sa mal vysporiadať s jeho konfliktmi záujmov!

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport