eReport.sk
Predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico
Robert Fico (Smeru-SD). Foto: tasr

VIDEO Fico chce strápniť Matoviča v EÚ, v hre je aj meno prezidentky: Hrozí medzinárodná blamáž!


AKTUALIZOVANÉ – Ak prezidentka Zuzana Čaputová vymenuje Igora Matoviča za ministra financií, Smer-SD sa obráti listom na ministrov financií členských krajín EÚ, osobitne na ministrov krajín eurozóny. Smer-SD tvrdí, že Matovič nemôže byť ministrom z „vážnych etických, morálnych a právnych dôvodov“. Ešte v pondelok (29. 3.) vyzvala strana prezidentku, aby zvážila vymenovanie Matoviča. Na tlačovej besede padlo ešte jedno meno, pri ktorom by mala podľa Smeru prezidentka zvážiť menovanie do pozície ministra. Ide o človeka, ktorý má nahradiť Mareka Krajčího (OĽaNO).

Ak Čaputová vymenuje Matoviča za ministra, zabezpečuje tým podľa šéfa Smeru-SD Roberta Fica ďalší chaos a nestabilitu v krajine. Hrozí tiež podľa neho medzinárodná blamáž. Skonštatoval, že Smer-SD chce v liste informovať ministrov o tom, že Matovič bol usvedčený z plagiátorstva a neprejavil žiadnu ľútosť. Upozorniť tiež chcú na to, ako v minulosti skryl účtovníctvo svojej firmy. „Nemôžeme akceptovať – pri jeho nástupe do významnej funkcie – zamlčiavanie celého radu závažných okolností týkajúcich sa minulosti Igora Matoviča. Bol preukázateľne usvedčený z plagiátorstva. V auguste 2008, aby sa vyhol avizovanej daňovej kontrole v jeho vydavateľstve, deň pred touto kontrolou fiktívne previedol vydavateľstvo na zamestnanca za cenu 4 milióny eur a pod zámienkou tohoto prevodu skryl celé účtovníctvo tejto firmy.“ Ďalej sa v liste píše, že sme včas informovali prezidentku, aké sú výhrady k nominácii tohto človeka. „Nie je možné zamlčiavať skutočnosti, ktoré ministra financií odborne a eticky doslova diskvalifikujú.“

Blaha Lengvarského spojil s kauzou Lučanský

Poslanec Smeru Ľuboš Blaha na tlačovej besede spojil meno kandidáta na ministra zdravotníctva  Vladimíra Lengvarského s kauzou tragickej smrti bývalého šéfa polície Milana Lučanského. „Jeho činnosť vyvoláva veľké otázniky aj tri mesiace po smrti generála Lučanského,“ uviedol Blaha s tým, že prezidentka by mala zvážiť aj vymenovanie Lengvarského do funkcie ministra. Lengvarsky v súčasnosti vedie Ústrednú vojenskú nemocnicu v Ružomberku. „Pamätáte si na to, ako bol záhadným spôsobom prevezený Milan Lučanský z väzby do nemocnice v Ružomberku. Spomíname si na tie udalosti, kedy bol problém vydať zdravotné záznamy, kedy sa to podarilo až po nejakom čase a aj to minister obrany J. Naď vyhlasoval veľké pátranie, kto tento záznam dal von na verejnosť. Pamätáme si všetky tie okolnosti, ktoré viedli k zraneniam Lučanského. V zdravotných záznamoch sa ukázalo, že ministerka Kolíková zavádzala verejnosť, keď neprezradila, že gen. Lučanský mal vtlačené oko a mal vážne zranenia. V tejto chvíli nominovať na ministra človeka, ktorý bol v tom čase riaditeľom tejto nemocnice, je tak trochu výsmech,“ zdôraznil Blaha.

https://www.youtube.com/watch?v=RsqF5fNWYOQ

Zdroj: youtube

Prezidentka v utorok poverila Hegera zostavením novej vlády. Urobila tak po tom, ako prijala demisiu doterajšieho premiéra Igora Matoviča (OĽANO) a tým aj celej vlády. Po tomto akte nasledovalo vyhlásenie Matoviča a Hegera.

K rekonštrukcii kabinetu dochádza po vládnej kríze, ktorú vyvolal nákup vakcíny Sputnik V. Napätie bolo v koalícii dlhodobo. Strany SaS a Za ľudí vyzývali na rekonštrukciu vlády a výmenu premiéra. Na demisiu ho vyzvala aj prezidentka.

Matovič v nedeľu (28. 3.) informoval, že pre vyriešenie koaličnej krízy sa na poste premiéra vymení s ministrom financií Hegerom. Ustúpil aj od požiadaviek voči partnerom. Hegera ako designovaného premiéra prijali aj koaliční partneri.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Fico chce strápniť Matoviča v EÚ, v hre je aj meno prezidentky: Hrozí medzinárodná blamáž!

2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne