eReport.sk
Strašenie opozícii nevychádza
Robert Fico, Michal Šimečka Zdroj: tasr/koláž eReport

Je to tak. Hra sa skončila, opozícia dostala historický výprask, píše pravdivo komentátor Daniš


Kriminalizácia nikam nevedie, nerieši problémy v spoločnosti a nezvyšuje blahobyt občanov. Verme, že je to koniec politiky, ktorú nastolil Igor Matovič. Je čas vrátiť sa k štandardnej politike, komentuje Pravda.

Denník Pravda tentokrát veľmi trefne opísal realitu. V článku k prelomovému rozhodnutiu Ústavného súdu o novele trestných kódexov komentátor denníka píše o historickom výprasku opozície a veľkom víťazstve Roberta Fica.

Triumfálne víťazstvo Roberta Fica

Sny opozície sa podľa komentátora Pravdy Igora Daniša rozplynuli. „Narazila na tvrdú realitu. Podľa Ústavného súdu SR (ÚS) je novela trestných kódexov až na malé výnimky v súlade s ústavou. Úporná snaha opozície sprevádzaná protestmi vyšla nazmar. Mýlila sa. Opoziční politici by sa mali konečne pozrieť do zrkadla,“ píše. Spomenul aj výrok Roberta Fica, podľa ktorého koalícia porazila opozíciu 100:0, čo označil za mierne preháňanie, uznáva však, že ide o jedno z jeho z najtriumfál­nejších víťazstiev v jeho 30-ročnej politickej kariére.

„Koalícia vedela, že uponáhľanými zmenami trestných sadzieb, resp. nekomplexnou novelou Trestného zákona ide na hranu, ale zároveň si dávala pozor, aby nič neporušila. No bola to opozícia, ktorá sa rozhodla politicky vytĺcť čo najväčší kapitál a hnala všetko do krajnosti: účelovo roztáčala vášne ľudí na protestoch, vedome vyhrocovala atmosféru v spoločnosti (slová ako mafiánsky balíček),“ upozorňuje Daniš. Dodal, že výsledok z 15. mája poznáme. Premiér Fico má preto podľa neho právo na veľké zadosťučinenie, aj na malé preháňanie.

Domnienky, špekulácie a nechápavá opozícia

ÚS rozhodol, že ani skrátenie legislatívneho procesu nie je v rozpore s ústavou. Daniš súhlasí, že, proces síce neprebehol štandardne, i ÚS konštatoval, že neboli naň dôvody, ale zároveň sa nijako nenarušili princípy ústavy (a priestor na diskusiu bol dostatočný!). „A o to šlo. Rovnako rôzne sadzby, ktoré zmäkčujú premlčacie lehoty a tresty. V čom mali byť protiústavné? Veď veľa z nich je v súlade s trendom a nastaveniami, aké poznáme v západných krajinách,“ zdôraznil komentátor.

Či boli zmeny prijaté účelovo a šité na mieru niektorým predstaviteľom vládnej koalície, je podľa neho druhá otázka. „Nebuďme naivní a buďme úprimní, jedným z motívom boli pravdepodobne aj možné tresty, ktoré hrozia v známych kauzách predstaviteľom Smeru, Hlasu i SNS. Ide však stále o nepodložené domnienky a špekulácie. A to ÚS skúmať, samozrejme, nemôže (súd neprihliadal na konkrétne prípady, prijaté zmeny platia pre všetkých),“ dodáva správne.

Daniš píše, že je tu aj druhá otázka. „Keby to tak aj bolo, nie sú na Slovensku tresty až príliš vysoké, nespravodlivé, nespĺňajúce svoj účel? Lenže to je politická (parlamentná) otázka, nie ústavná, to v opozícii stále nechápu,“ myslí si.

Nominácia Lipšica a kriminalizácia Smeru

V prípade zrušenia špeciálnej prokuratúry Daniš konštatuje, že je to až smiešne. „Ako skonštatoval aj ÚS, organizácia činnosti prokuratúry nie je predmetom ústavy (je to vec poslancov). Špeciálna prokuratúra neexistuje vo väčšine demokratických krajín. Keď už hovoríme, kto ju zdiskreditoval a „znemožnil“, tak to bola vo finále aj bývalá koalícia. Tá totiž na jej čelo dosadila nie profesionálneho prokurátora, ale (namotivovaného) politika zo svojho tábora, exministra vnútra a spravodlivosti, vplyvného advokáta, právoplatného odsúdeného občana, a ako výslužku mu pribalila pokútne získanú bezpečnostnú previerku – diskvalifikácia ako hrom!“ pripomenul komentátor nomináciu Lipšica.

Ako ďalej uvádza, pred šiestimi rokmi po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej stavila vtedajšia opozícia všetko na jednu kartu – kriminalizáciu Smeru (Hlasu). Podľa Daniša sa jej týmto ťahom podarilo vyhrať voľby, no keď sa dostala ku kormidlu, začalo sa Slovensko pod jej rukami rozpadať. A preto primárny plán ešte viac „utužila“. Lenže to prepálila a po tom, čo sa sama totálne rozložila, predčasné voľby prehrala.

To podľa komentátora vôbec neznamená, že Smer, Hlas a SNS, respektíve ich predchádzajúce vlády boli bez smietky a nedochádzalo by k prešľapom. „No kriminalizácia nikam nevedie (to vidíme aj v USA), nerieši problémy v spoločnosti a nezvyšuje blahobyt občanov. Verme, že je to koniec politiky, ktorú nastolil Igor Matovič. Je čas vrátiť sa k štandardnej politike,“ píše Daniš v závere.

Zdroj: Pravda

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Je to tak. Hra sa skončila, opozícia dostala historický výprask, píše pravdivo komentátor Daniš

Odoberať
Upozorniť na
28 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne