eReport.sk
Igor Keleši - bývalý náčelník Mestskej polície v Trnave ako hosť Veľkých ľudí Malého Ríma
Igor Keleši - bývalý náčelník Mestskej polície v Trnave ako hosť Veľkých ľudí Malého Ríma

Veľkí ľudia Malého Ríma. Hosť: Igor Keleši


Trnava i trnavský región oplývajú množstvom inšpiratívnych ľudí. Relácia Veľkí ľudia Malého Ríma chce tieto osobnosti formou pravidelných videorozhovorov podrobnejšie predstaviť. Či už sa pohybujú vo svetle reflektorov, alebo ich pozná len úzky okruh ľudí, svojou charizmou oslovujú okolie a zanechávajú za sebou stopu. Pozrite sa s nami na ich prácu, medzníky života, názory aj hodnoty, ktorými sa riadia.

Medzi prvými…

Igor Keleši patrí medzi prvých náčelníkov mestskej polície na Slovensku. Vďaka aktívnej práci vybudoval s kolegami plnohodnotný celok. V roku 1991 začínali dvanásti. Domáci ich poznali ako trnavských „čiernych šerifov“. V roku 2004 prezident Ivan Gašparovič ocenil jeho prínos medailou prezidenta. V Trnave zastával funkciu náčelníka mestskej polície od jej vzniku, teda  obdivuhodných dvadsaťdeväť rokov. 

Foto: archív I. Keleši

Pán Keleši, ja som to na úvod zovšeobecnila. Stáli ste pri zrode mestských a obecných polícií na Slovensku, ale najmä tej v Trnave. Písal sa rok 1991 a vy ste dostali poverenie zostaviť útvar prvých mestských policajtov v Trnave, ktorí budú dbať na poriadok v meste. Aké boli začiatky?

Začali ste vlastne dobre. Ja som bol prvý na Slovensku, ktorého mestské zastupiteľstvo Trnava poverilo zriadením obecnej a mestskej polície na Slovensku. Mojím nástupom sa začala éra vzniku ostatných obecných a mestských polícií. Pred nami bol Ružomberok, ktorý to mal vedené ako strážna služba v meste. Začiatok v deväťdesiatom prvom bol veľmi zaujímavý a veľmi divoký, lebo neexistovala legislatíva. O zriadení týchto poriadkových útvarov hovoril jeden jediný paragraf v zákone o obecnom zriadení, že si mesto môže zriadiť poriadkový útvar. Myšlienka prvého primátora pána Borbélyho bola taká, že sme „vsadili“ na silné osobnosti, takých, ktorí v Trnave niečo znamenali. Tu musím spomenúť legendárneho Milanka Hornáčka. Možno si ho ľudia pamätajú ako Buda Spencera. Keď vyšiel do ulíc, mal obrovský rešpekt.

Hovorilo sa vám čierni šerifovia alebo čierne bundy. Ako vznikol tento názov? 

Hovorilo. My sme boli nástupcami tých šedých vlkov, ktorých si Trnavčania kedysi pamätali. To boli dvaja – traja páni na meste, ktorí dohliadali na poriadok, na čistotu. Jedno z prvých oblečení, ktoré sme mali, bola žltá košeľa, čierne nohavice a čierne kožené bundy, na základe toho to teda vzniklo. 

Stál pri určujúcich legislatívnych zmenách 

Pán Keleši bojoval za mnohé legislatívne posuny. Jednou z posledných bolo presadenie zákona o sociálnom zabezpečení pre príslušníkov obecných a mestských polícií. Dlhé roky zastával funkciu viceprezidenta Združenia náčelníkov obecných a mestských polícií Slovenska. Profesionálne skúsenosti a erudovanosť zúročuje v odborných kruhoch dodnes. 

Dvadsaťdeväť rokov je úctyhodný čas. Je si čo pamätať. Čo pokladáte za zlomové momenty vo vašej profesionálnej kariére? Čo sa vám podarilo, na čo ste hrdý? 

Z prelomových vecí to bolo schválenie prvého zákona, čiže zákona o obecnej polícii, následne novely 564, ktorá je doteraz platná a na ktorej sme aktívne už spolu s kolegami zo Slovenska pracovali. Možno prelomové, na ktorom sme pracovali posledných desať-pätnásť rokov, bolo sociálne zabezpečenie príslušníkov obecných a mestských polícií. Možno to občania nevedia, ale mestskí a obecní policajti nemajú také sociálne výhody, ako majú policajti štátni, čiže nespadajú pod zákon o výsluhovom zabezpečení.  Našou snahou bolo cez všetky politické spektrá, ktoré boli v Národnej rade, dostať sa s tou našou iniciatívou až do parlamentu. A týmto ľuďom aspoň niečo zabezpečiť. Som hrdý, že sa nám to novelou podarilo pretlačiť. Ten zákon je platný od tohto roku, od 1. 1. 2024. A mám informácie, že všetci tí starší policajti z celého Slovenska odchádzajú na tento sociálny dôchodok. Vždy ma veľmi teší, keď zazvoní telefón a niekto poďakuje. 

Foto: archív I. Keleši

Zásahy mestskej polície

Keď sa pozrieme na policajta a na výkon jeho služby, fascinuje to hlavne mladých chlapcov. Ako vyzerajú zásahy, alebo ktoré zásahy si vy pamätáte, ktoré si držíte v pamäti? 

Bolo ich strašne veľa. Každý zásah, ak sa pýtate na nejakú akčnosť a použitie donucovacích prostriedkov, strelných zbraní, všetky som musel vyhodnocovať ja spolu, samozrejme, s prokurátorom. Ale z tých najväčších, ktoré mne ostanú navždy v pamäti a nejde ani o služobný zákrok, bol požiar na Coburgovej. Išlo o veľmi vážnu vec, kde sme zabezpečovali od logistiky, cez krízový štáb mesta, oblečenie pre tých ľudí… Ďalej obrovský požiar v TAZ-ke, ktorý bol pred nejakými piatimi rokmi. Zabezpečenie návštevy pápeža. To bolo niečo neuveriteľné. Učili sme sa priamo v chode toho celého zabezpečenia. 

Viceprezident Združenia obecných a mestských polícií

Okrem toho, že ste boli náčelníkom tunajšej mestskej polície, plnili ste úlohu viceprezidenta Združenia obecných  a mestských polícií Slovenska. Mali ste informácie z iných miest a obcí.  Čo by ste dopriali dnešným obecným a mestským policajtom, aby sa im ešte podarilo zrealizovať? 

Stále som členom odbornej komisie ministra vnútra pre legislatívu. Našou snahou bolo okrem sociálneho zabezpečenia dostať aj novelizáciu zákona 564, teda zákona o obecnej polícii, ktorú sme pripravovali v spolupráci s policajným prezídiom. Asi dva roky sme zbierali podklady od náčelníkov obecných a mestských polícií Slovenska, ktorá by bola optimálna pre celkový výkon služby. Žiaľ, nie je to vec ukončená, je stále otvorená. My sa snažíme z tých peňazí, ktoré si momentálne mestskí policajti odvádzajú na spoločný účet, ktorý máme v Sociálnej poisťovni, troj- alebo štvorpercentným odvodom, dostať sa z týchto peňazí k nejakému vyrovnávaciemu základu k dôchodku, ktorý budú riadne mať podľa toho, koľko odslúžili. To je taký môj cieľ do budúcnosti. 

Celý rozhovor s pánom Igorom Kelešim je  dostupný na youtube eReport TV. 

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Veľkí ľudia Malého Ríma. Hosť: Igor Keleši

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre