eReport.sk
Ilustračné foto: shutterstock

V Anglicku končia opatrenia. Expert WHO naznačuje, kedy sa konečne dočkáme aj my!

Vo Veľkej Británii dajú čoskoro viacerým protipandemickým opatreniam zbohom. Vláda ich dodržiavanie už nebude od obyvateľov vyžadovať pod hrozbou pokút, ale nechá ich samostatne rozhodnúť na základe odporúčaní. Nosenie rúšok či dodržiavanie odstupu tak už nebude v Anglicku povinné podľa zákona. Čaká niečo podobné v dohľadnej dobe aj Slovensko?

Od 19. júla okrem iného nebude zákon v Anglicku vynucovať nosenie rúšok v uzavretých verejných priestoroch a zachovávanie odstupu. Ostatné časti Spojeného kráľovstva rozhodnú o svojich nariadeniach samostatne. Právne sankcie podľa premiéra Borisa Johnsona nahradia informovanými rozhodnutiami po tom, čo krajina vstúpi do konečnej fázy uvoľňovania lockdownu. Ľudia sa budú môcť sami rozhodnúť, či budú rúško nosiť. Finálne rozhodnutie o tom by malo padnúť 12. júla.

Británia je inde ako my

Lekár, expert svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a člen konzília Jozef Šuvada vysvetľuje, že na Britských ostrovoch si “koniec opatrení” môžu dovoliť kvôli dvom kľúčovým faktorom. „Prvý je ten, že sa v poslednej dobe počas tej tretej epidémie v pandémii spôsobenej delta variantom premorilo veľa ľudí, ktorí neboli ešte očkovaní. To znamená, že kolektívna populačná imunita významne stúpla,” priblížil medicínsky odborník.

Upozorňuje, že okrem toho že už takpovediac prešli treťou vlnou, je dôležitým faktorom vysoká miera zaočkovanosti tamojšieho obyvateľstva. „Takže oni sú trošku inde ako sme my tým, že tam bol aj britský variant hneď po ňom nasledoval indický variant (aktuálne označovaný ako delta pozn. red.), ktorý sa ku nám ešte nedostal. Obidva tieto protiepidemické faktory sa podpisujú pod to, že môžu uvažovať odlišne ako u nás,” vysvetlil Šuvada.

Lekár a expert WHO Jozef Šuvada. – Foto: tasr

Aj keď sa delta objavila už aj na Slovensku, zatiaľ bola zistená len pri minime prípadov. „Je to neporovnateľné porovnávať Slovenskú republiku a Anglicko ako také v prístupe k tomuto uvoľneniu alebo opatreniam lebo sa nachádzame v úplne iných fázach epidémie,” uviedol lekár, ktorý zdôraznil, že ani Albion stále nemôže hovoriť o konci pandémie. „Veľmi pravdepodobne tých pandemických variantov, ktoré budú spôsobovať ďalšie epidémie, ešte pár bude kým sa podarí epidémiu utlmiť,” myslí si.

Ešte si počkáme na odhodenie rúšok

Dodáva, že podobné opatrenia ako Anglicko zavádzajú alebo o nich uvažujú aj ďalšie krajiny kde je tretia vlna na konci alebo pred koncom. Spomína Portugalsko, ale aj niektoré krajiny v Ázii kde už naplno udrela delta mutácia.

Viac o téme:

  1. Indický variant zmutovaného koronavírusu.
  2. Boris Johnson
  3. Muž nanemocničnej posteli

U nás si podľa neho ešte na odkladanie rúškom musíme počkať. „Tým, že na Slovensku sme ďalšiu epidémiou spôsobenú delta vírusom nemali a zatiaľ ju iba očakávame a tým, že ľudia majú významnú rezistenciu voči opatreniam a voči očkovaniu, tak nepredpokladám, že to bude v dohľadnej dobe. Je škoda, že sa nám ako keby stratila tá pamäť z toho, čo sme mali pri britskom variante. To by nám istotne pomohlo,” povzdychol si expert WHO Šuvada.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Šport