eReport.sk
Foto: shutterstock

V Británii pribúdajú mladí nakazení deltou. Môžu za to nočné kluby?

Dobehlo Veľkú Britániu priskoré uvoľnenie opatrení? Oficiálne dáta to naznačujú. Prvýkrát počas mesiaca začína narastať podiel infekcie medzi staršími teenagermi a mladými vo veku 20 až 24 rokov. Experti si myslia, že vzostup bol pravdepodobne spôsobený opätovným otvorením nočných klubov a poklesom početnosti vakcinácie na ostrovoch.

Prípady covidu medzi anglickými teenagermi a mladými dospelými prvýkrát za mesiac pribúdajú, odhalil článok britského denníka Daily Mail. Vedci tvrdia, že znepokojujúci trend pravdepodobne vyvolal “deň slobody” a znovuotvorenie nočných klubov.

Prípady stúpajú, odporúčajú tretiu dávku

Prípady covidu v Británii vo štvrtok po takmer dvoch týždňoch vzrástli v medzitýždennom porovnaní, čo vyvolalo obavy, že ľudia si musia dávať pozor a najhoršie obdobie tretej vlny rozhodne nekončí. Testy za deň odhalili vyše 30-tisíc nakazených.

Doktor Simon Clarke, mikrobiológ z Univerzity v Readingu, varoval, že existuje riziko, že sa tieto infekcie ešte môžu prelievať do skupiny vekovo starších. Vyzval preto starších päťdesiatnikov, aby sa uistili, že dostanú aj druhú a prípadne tretiu dávku vakcíny.

Deltu šíria aj očkovaní

Analýza predbežných dát navyše naznačila, že očkovaní ľudia nakazení variantom delta môžu prenášať koronavírus rovnako ľahko ako tí bez vakcinácie. S odvolaním sa na piatkové vyhlásenie britskej vládnej zdravotné agentúry Public Health England o tom informovala agentúra Reuters.

V Británii sa pri delte vybrali inou cestou ako zvyšok Európy:

  1. Delta variant, koronavírus, covid

V Británii je plne zaočkovaných takmer 75% obyvateľov. Podľa agentúry preto “s vyššou mierou zaočkovanosti populácie v nemocniciach uvidíme relatívne vyššie percento tých, ktorí dostali vakcínu”.

Kluby otvorí aj Wales

Pandemické opatrenia po Anglicku aj Škótsku tento víkend uvoľní tiež Wales. Tamojší premier Mark Drakeford v piatok oznámil, že sa v tejto časti Spojeného kráľovstva v sobotu otvoria nočné kluby a skončí povinnosť stretávať sa vo vnútorných priestoroch v obmedzenom počte. Na rozdiel od Anglicka však v platnosti zostáva nutnosť nosiť v obchodoch a verejnej doprave rúška.

Bez zakrytého nosa a úst sa však Walesania môžu stretávať v baroch a reštauráciách. Premiér svojich spoluobčanov vyzval, aby rúška napriek tomu nosili v prípadoch, keď je to praktické.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

V Británii pribúdajú mladí nakazení deltou. Môžu za to nočné kluby?

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti