eReport.sk
Martin Smatana Foto: tasr

Prečo musia aj zaočkovaní stále nosiť rúško? Vysvetlenie analytika Smatanu vás prekvapí!

Už vyše 40% Slovákov je zaočkovaných minimálne jednou dávkou vakcíny. Denne pribúdajú iba desiatky nových prípadov a v nemocnici je na covid hospitalizovaná menej ako stovka pacientov. Síce už podľa odborníkov na nás číha delta variant, no situácia je stále relatívne pokojná. No ani napriek tomu si ani plne zaočkovaní ľudia nemôžu dať v interiéroch dole rúška. Analytik Martin Smatana hovorí, že vakcinovaní ľudia musia nosiť rúško kvôli jednému dôvodu, no zdravotné hľadisko to nie je!

Kým si budeme môcť vpochodovať do obchodného centra, MHD-čky či reštaurácie len tak obnažení na tvári ako za starých čias, ubehne ešte minimálne zopár mesiacov. „Myslím si, že tento rok tie rúška dole nedáme. U nás to bohužiaľ pri našej miere zaočkovanosti nehrozí a my vôbec netušíme, akú máme mieru premorenosti, lebo my nerobíme prevalenčné štúdie. Preto by skladanie rúšok bol pomerne nebezpečný krok,” povedal pre eReport bývalý šéf zdravotníckych analytikov rezortu zdravotníctva Martin Smatana.

Problém nie sú oparenia, ale ich vynucovanie

Jedným z dôvodom prečo si rúška musíme nechať je podľa neho aj možnosť šírenia vírusu u vakcinovaných. „Je pravda, že aj zaočkovaný môže ďalej byť šíriteľom. Tá šanca, že je šíriteľom je však desaťnásobne nižšia ako pri nezaočkovanom,” priblížil Smatana s tým, že hlavný dôvod je niekde inde.

A ten dôvod nie je medicínsky, ale skôr logisticko-operačný. „Problémom pri nosení rúšok je, že ako by sme to na Slovensku vynucovali. Máme pomerne malý podiel zaočkovaných ľudí, to znamená, že pri každom vstupe do obchodu by niekto musel byť, kto by kontroloval či ten človek má test, covid prekonal, alebo je zaočkovaný. Bolo by to veľmi náročné plošne zaviesť,” ozrejmil analytik, kde vidí najväčší zádrhel pri zbavení povinnosti zaočkovaných nosiť masky. „U nás ako sme to videli, aj počas predchádzajúcej vlne neboli problém samotné opatrenia, ale vynucovanie tých opatrení,” doplnil.

Británia nám ukáže či to ide, alebo nie

Pripomenul však, že Veľká Británia sa tejto povinnosti aj ďalších protipandemických opatrení zriekla v júli. Rúška tam už nemusia nosiť nielen zaočkovaní ale všetci a ich nosenie je len na báze dobrovoľnosti. „Je to ich rozhodnutie a uvidíme ako to dopadne. Zatiaľ sú jediná krajina, ktorí touto cestou idú a nám všetkým poslúžia ako príklad, či sa to dá alebo nedá,” zhodnotil Smatana. Doplnil ale, že na ostrovoch je oveľa viac ľudí preočkovaných a už aj premorených delta variantom ako u nás.

V Británii sa rozhodli spraviť radikálny krok:

  1. Účastníčky prichádzajú na hudobný festival Latitude v malom anglickom meste Southwold vo štvrtok 22. júla 2021.

Nástup delta variantu odhaduje najneskôr začiatkom septembra a potom nastane explózia nákazy. „Krajiny kde sa začne šíriť a stane sa dominantným, tam je to už iba otázka pár týždňov. Väčšinou vidíme, že prípady sa začnú po nejakom mesiaci násobiť. Najneskôr čakáme, že to bude v septembri, keď sa vrátia deti do škôl,” uzavrel.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport