eReport.sk
Matematik Richard Kollár. Foto: YouTube

Kedy príde tretia vlna? Je to jedno, môžme si vybrať len aký film chceme pri tom pozerať, hovorí matematik!

Príde delta variant vírusu v auguste, koncom júla, alebo už v polovici? Na otázku, ktorú si v týchto dňoch kladú asi všetci si posvietil matematik Richard Kollár. Nie však len tak obyčajne, ale poriadne analyticky. Čo mu z toho vyšlo?

Pozrel sa na všetky – podľa neho – relevantné faktory, podľa ktorých by mohol predikovať nástup ďalšej vlny epidémie na Slovensku. Vychádzal pri tom z rýchlosti šírenia vírusu, počasia, imunity tých čo už covid prekonali a napokon vakcinácie. Z tohto mu vyšlo, že nový delta variant sa šíri v interiéroch veľmi efektívne.

Jediná istota, že delta príde

„Ak niekto nemá vybudovanú dostatočnú imunitu voči infekcii SARS-CoV-2 a špeciálnej jej agresívnejším variantom, a stretne sa s infekčným niekde v interiéri možno aj zďaleka či s oneskorením, tak má extrémne malú šancu sa neinfikovať. Príde to teda aj ku nám. Skôr či neskôr,” napísal Kollár na sociálnej sieti.

Pozrel sa na dáta o počasí a počte osôb s prekonaným covidom v zahraničí a ani tu, nevyšli jednoznačne pozitívne výsledky. Upozornil, že medzi krajinami ktoré sú veľmi a málo preočkované nevidno veľký rozdiel v počte infikovaných.

Zdôrazňuje však, že vakcinácia ale predstavuje diametrálny rozdiel v tom, koľko z tých infikovaných končí v nemocnici či v krematóriu. „Čísla totiž hovoria úplne jasne. Dokonca dobre zaočkované krajiny ako Singapur ale aj Veľká Británia už hovoria o tom, že ďalšie opatrenia okrem vakcinácie zvyšku obyvateľstva ani nebudú potrebovať, čoskoro plánujú uvoľniť všetko,” uviedol Kollár.

Mali sme šťastie, ale..

Matematik hovorí, že žiaden faktor sám o sebe nedokáže vysvetliť naše momentálne oneskorenie v pandémii. „Mali sme trochu šťastie, že nám skončil školský rok skôr ako vlna prišla, mali sme šťastie na dosť dobré počasie počas júna. A mali sme aj premorenú alebo zavakcinovanú časť obyvateľstva, ktorá sa pravdepodobne prvá stretla s deltou počas pobytu v zahraničí,” vysvetlil s tým, že je možné aj to, že delty máme už na Slovensku o dosť viac, ako pozorujeme. Len sme si to zatiaľ nevšimli.

Podľa Kollára je to preto lebo tých infikovaných ešte nevieme nájsť. „Možno ich objavíme pri náhodných PCR testoch detí, ktoré pôjdu do táborov. Možno však až v septembri, keď otvoríme školy. A väčšina ľudí sa vráti do práce,” prognózuje odborník cez čísla.

Viac o tretej vlne:

„Je v princípe jedno, kedy vlna k nám príde. Ona určite príde a tí, čo si neprešli ešte ochorením alebo sa nezaočkovali, to skôr či neskôr pocítia sami na sebe. Jej odklad má pre nás jedinú výhodu – môžeme dovtedy zaočkovať čo najviac ľudí a následne na jeseň sledovať buď britský alebo americký film, kde zomrie len pár hlavných hrdinov, alebo ruský, kde zomierajú davy,” uzavrel matematik.

Zdielať / poslať / tlačiť

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport