tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Martin Smatana, foto: tasr

Zaberá očkovanie? Porovnajte si Britániu a Tunisko a uvidíte sami, vraví analytik!

Príklady, že očkovanie proti ochoreniu COVID-19 zaberá zbiera z celého sveta. Bývalý šéf analytikov ministerstva zdravotníctva Martin Smatana najnovšie ukazuje, že porovnaním čísiel z Veľkej Británia a z Tuniska, dostaneme obraz o efektívnosti očkovania. A výsledky sú jednoznačne lepšie zo silne preočkovaného Spojeného kráľovstva.

Martin Smatana upozorňuje, že v obľúbenej letnej destinácii v Tunisku, kde by práve mala byť najväčšia turistická sezóna, zažívajú svoju najväčšiu vlnu pandémie. „Skolaboval im zdravotný systém a dôvod je ten, že sa im tam rapídne rozšírila delta mutácia vírusu. Nedávny lockdown či armáda v uliciach prišli už neskoro a mnohí pacienti nemajú ani potrebný kyslík na lôžku,“ priblížil analytik na sociálnej sieti.

Británia vs. Tunisko

Podobný počet prípadov na miliónov obyvateľov ako Tunisko má aj Veľká Británia. No Smatana poukázal na významný odlišnosť. „Na rozdiel od Tuniska, kde priemerne denne zomiera 10 ľudí na milión obyvateľov, zomiera v Británii denne len 0,37 osoby, čiže 27x menej,“ zdôraznil.

Aj keď prihliada na rozdiely medzi krajinami, čísla podľa neho hovoria jasne. „Áno, nedá sa porovnávať kvalita zdravotného systému NHS (britský zdravotnícky systém pozn. red.) a Tuniska a nevieme vekovú štruktúru a rizikové faktory infikovaných. Hlavný rozdiel ale je ten, že kým v Tunisku dosiahla zaočkovanosť oboma dávkami v krajine približne 5,2%, v Británii to je až 50,2%,“ dodáva analytik.

Je jedno aké majú ročné obdobie

Zdôraznil, že rizikové skupiny a ľudia starší ako 50 rokov sú na ostrovoch preočkovaní na viac ako 90%. „Z príkladov naprieč celým svetom vidíme, že efektívna zbraň voči tejto mutácií vírusu je očkovanie. Je jedno či sa pozeráme na Juhoafrickú Republiku, Rusko, či Tunisko. Je jedno aké tam majú ročné obdobie, či ako kvalitný zdravotný systém majú. Kde sa mutácia rozšíri a nie je kritická časť populácie očkovaná, tak sa to okamžite prejavuje na skokovitom náraste počtu mŕtvych,“ skonštatoval.

Vysoké čísla zaočkovaných otvárajú Veľkú Britániu:

  1. Sanitka, Británia
  2. Londýnski policajti sa rozprávajú s mužom.
  3. Účastníčky prichádzajú na hudobný festival Latitude v malom anglickom meste Southwold vo štvrtok 22. júla 2021.

Na záver dodal nie príliš pozitívny odhad, že aj keď má Slovensko oboma dávkami zaočkovaných síce 32% populácie štruktúra očkovaných nám nedáva veľa priestoru pre optimizmus. Narážal tým na nízky počet vakcinovaných seniorov.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zaberá očkovanie? Porovnajte si Britániu a Tunisko a uvidíte sami, vraví analytik!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku