eReport.sk
Boris Johnson
Boris Johnson. Foto: tasr/ap

Premiér Johnson nejde po pozitívnom teste ministra do izolácie. Vláda čelí obvineniu z dvojakého metra

Britský premiér Boris Johnson a minister financií Rishi Sunak pôjdu do domácej izolácie po pobúrení, ktoré vyvolali ich plány vyhnúť sa karanténe po kontakte s ministrom zdravotníctva Sajidom Javidom, ktorý mal pozitívny test na covid. Oznámil to v nedeľu úrad predsedu vlády.

Oznámenie prišlo len niekoľko hodín po predošlej tlačovej správe Downing Street, podľa ktorej Johnson a Sunak síce dostali upozornenie na blízky kontakt s infikovanou osobou, zúčastnia sa však na na pilotnom programe každodenného testovania, a preto nemusia byť v karanténe.

Po tom, ako britský minister zdravotníctva Sajid Javid v sobotu oznámil svoj pozitívny test na koronavírus, sa podľa Sky News predpokladalo, že do domácej izolácie by mohli ísť aj ďalší ministri a štátni predstavitelia. Hovorca Downing Street v oznámení uviedol, že Johnson a Sunak budú môcť pri účasti na novom programe testovania pokračovať v práci vo svojich úradoch, avšak obmedzia ju len na „nevyhnutné“ aktivity.

Javid mal podľa britských médií v piatok „dlhé“ stretnutie s Johnsonom a počas uplynulého týždňa sa objavil aj s ďalšími ministrami v parlamente, uviedla agentúra AFP. Na pilotnom programe testovania pracovníkov sa podľa britskej vlády zúčastňuje 20 organizácií verejného i súkromného sektora, ku ktorým patrí úrady vlády, viaceré dopravné podniky či pohraničná stráž, píše Sky News na svojom webe.

Ani toto by vám nemalo uniknúť:

  1. Britský minister financií Sajid Javid.

Opoziční labouristi a liberálni demokrati však obvinili vládu z dvojakého metra s tvrdením, že premiér a minister financií využívajú „exkluzívny“ program nedostupný väčšine ľudí, ktorí budú musieť ísť do domácej izolácie.

Za posledný týždeň dostalo v britskej trasovacej aplikácii upozornenie na kontakt s infikovanými viac než 500.000 ľudí, ktorí na základe prijatých predpisov musia obvykle zostať desať dní v izolácii. Tieto počty vedú k obavám, že milióny ľudí v krajine nebudú môcť pracovať a nedostatok zamestnancov ochromí prevádzku firiem, no tiež dopravy či nemocníc.

Firmy i predstavitelia zdravotníctva v tejto súvislosti už vyzvali na zníženie „citlivosti“ trasovacieho programu. Na nedostatok pracovníkov sa už sťažovali reštaurácie, automobilky i londýnske metro, uviedla agentúra AP.

Hoci od pondelka bude v Anglicku zrušená väčšina obmedzení zavedených v boji proti koronavírusu, povinnosť domácej izolácie po kontakte s pozitívne testovanými zostane v platnosti do 16. augusta, pričom následne budú môcť ľudia s ukončeným očkovaním absolvovať testy namiesto domácej karantény, dopĺňa Sky News.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Premiér Johnson nejde po pozitívnom teste ministra do izolácie. Vláda čelí obvineniu z dvojakého metra

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti