eReport.sk
Foto: tasr

Nové čísla z Anglicka: Očkovanie zachránilo 37-tisíc ľudí pred smrťou!

Vakcinácia proti koronavírusu zachránila len v Anglicku doteraz desaťtisíce ľudských životov. Vyplýva to z prepočtov tamojšej vládnej zdravotníckej agentúry. Upozornil na to analytik Martin Smatana. Na ostrovoch pritom vychádzali zo vzorky vyše 12O-tisícov spracovaných prípadov delta variantu.

Vyšli im neuveriteľné čísla! Očkovanie malo výrazným spôsobom pomôcť ochrane verejného zdravia v Albione. „V Anglicku tento týždeň vypočítali, že očkovaním zatiaľ predišli takmer 37-tisícom úmrtí a 11,8 miliónom infikovaných. Na základe ich dát sa stredné hodnoty ochrany pred hospitalizáciou pohybujú aj pri delte mutácií medzi 92 – 95%. Pri úmrtiach sa efektivita odhaduje ešte lepšia, a to až 99+%,” píše na sociálnej sieti bývalý šéf analytikov rezortu zdravotníctva Martin Smatana.

Trendy sú jednoznačné

Dopĺňa, že v poslednej dostupnej verzii technickej správy z 9. júla mali spracovaných 123 620 prípadov delta varianty. „Z toho 71,932 bolo medzi neočkovanými a len 10 834 (t.j. 8,7%) malo obe dávky. Plne očkovaných mali k danému dňu takmer 50% ľudí,” uviedol Smatana. Pripustil však, že bez väčších detailov sa nedá povedať, prečo a kde sa aká osoba nakazila.

„Individuálna úroveň ochrany závisí od viacerých faktorov. Veková skupina. Pridružené ochorenia. BMI a mnohé iné parametre, ktoré môžu mať vplyv na efektivitu vakcín. Trendy z týchto a mnohých iných krajín sú ale jednoznačné: vírus sa šíri dominantne medzi neočkovanou časťou populácie,” píše.

Martin Smatana – Foto: tasr

Podľa Kurza pandémia skončila

Ďalej upozornil aj na výrok rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza, ktorý minulý týždeň vyhlásil, že pandémia sa pre zaočkovaných skončila. „Áno, šlo viac o politické gesto ako vedecký fakt, ale jasne to ilustruje, že aj z rakúskych skúseností sa vie, že očkovaní sa môžu cítiť neporovnateľne viac bezpečne. Vyzerá, že to platí aj pre to malé percento tých, čo sa po očkovaní nakazili,” myslí si Smatana.

V Británii uvoľnia opatrenia napriek šíreniu delta variantu:

  1. Sanitka, Británia
  2. Indický variant zmutovaného koronavírusu.

Do pozornosti dáva aj štúdiu v časopise Lancet, ktorá vyšla začiatkom júla. Tá porovnávala virálnu nálož pozitívnych podľa toho či boli plne, čiastočne alebo vôbec očkovaní. „Aj tí, čo mali tú smolu a aj po očkovaní sa nakazili, tak mali vyššie Ct hodnoty, čiže nižšiu virálnu nálož ako neočkovaní ľudia. Áno, viem, že takéto štúdie sú veľmi náchylné na vzorku a interpretáciu, nakoľko Ct hodnoty závisia od mnohých faktorov. Dáta vyzerajú ale sľubne a zapadajú do mozaiky evidencie, že očkovanie je najlepšou cestou von z pandémie,” uzavrel svoj status analytik.

Zdielať / poslať / tlačiť

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport