eReport.sk
Stoltenberg apeluje na členské krajiny NATO
Jens Stoltenberg. Foto: tasr

Stoltenberg apeluje na členské krajiny NATO: Musíme nájsť spôsob ako zastaviť ruskú agresiu!

Stoltenberg apeluje na členské krajiny NATO! Medzi členskými krajinami Severoatlantickej aliancie v súčasnosti prebiehajú diskusie o tom, ako zabezpečiť, aby po skončení súčasnej vojny Rusko opätovne nenapadlo Ukrajinu. Zároveň sa však snažia vyhnúť zatiahnutiu Aliancie do konfliktu, vyhlásil v pondelok generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg na Kodanskom summite o demokracii.

Stoltenberg apeluje na členské krajiny NATO

Bezpečnostné záruky žiada od Aliancie ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. V súčasnosti prebiehajú konzultácie,“ povedal v tejto súvislosti Stoltenberg bez uvedenia ďalších podrobností.

Po ruskom útoku na Ukrajinu požiadali pred rokom o členstvo v NATO severské krajiny Fínsko a Švédsko. Fínsko tento rok na jar do NATO vstúpilo, Švédsko zatiaľ nie, avšak obom krajinám ešte vlani poskytli bezpečnostné záruky Spojené štáty, Británia, Francúzsko aj Nemecko.

„Zastavenie ruskej agresie“

Jediný spôsob, ako toto zastaviť, je zabezpečiť, aby Ukrajina bola vojensky dostatočne silná, aby vedela odstrašiť budúcu agresiu Ruska alebo prípadne sa jej ubrániť. Zároveň však treba nájsť rámec, aby (ruský) prezident (Vladimir) Putin postupne neukrajoval z európskej bezpečnosti,“ povedal Stoltenberg.

„Ak však spojenci v NATO, najmä tí veľkí, začnú bilaterálne poskytovať Ukrajine bezpečnostné záruky, budeme už blízko článku 5 (o kolektívnej bezpečnosti). Tieto veci teda nemajú jednoduché riešenie,“ uviedol generálny tajomník NATO.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Kyjevu príde balík z Nemecka. Bude vojenský a naozaj štedrý
  2. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas súkromnej audiencie s pápežom Františkom 13. mája 2023 vo Vatikáne.
  3. Macron, vpravo, a Zelenskyj
  4. Vagnerovci

Na poskytnutie dlhodobých bezpečnostných záruk vyzval členské krajiny NATO vo februári britský premiér Rishi Sunak. NATO ako organizácia neposkytuje Ukrajine ani zbrane — robia to členské krajiny bilaterálne alebo v rámci menších skupín.

Záruky pre Ukrajinu

Ukrajina vlani na jeseň požiadala NATO o zrýchlené prijatie do organizácie, avšak s tým musí súhlasiť všetkých 31 členských štátov. Viaceré pritom odmietajú vstup Ukrajiny, kým sa na jej území odohráva vojenský konflikt.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Stoltenberg apeluje na členské krajiny NATO: Musíme nájsť spôsob ako zastaviť ruskú agresiu!

Odoberať
Upozorniť na
10 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php