eReport.sk
Kyjevu príde balík z Nemecka. Bude vojenský a naozaj štedrý
Na archívnej snímke ukrajinskí vojaci pracujú na tanku Leopard 1 A5. Ilustračné foto: tasr

Kyjevu príde balík z Nemecka. Bude vojenský a naozaj štedrý. Pozrite sa, čo je na zozname

Kyjevu príde balík z Nemecka. Presnejšie balík pomoci, ktorý bude rýdzo vojenského charakteru. Berlín sa poriadne capol po vrecku, režimu Zelenského prisľúbil bojové vozidlá, tanky aj systémy protivzdušnej obrany.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Belgický premiér Alexander De Croo
  2. Predseda Európskej rady Charles Michel (vľavo) si podáva ruku s japonským premiérom Fumiom Kišidom.
  3. Prelomový krok.

Nemecko prisľúbilo ďalšie dodávky zbraní pre Ukrajinu v hodnote 2,7 miliardy eur, oznámilo v sobotu ministerstvo obrany v Berlíne. TASR informuje na základe správ agentúr DPA a AFP.

Šéf rezortu obrany nevidí koniec vojny

Berlín to uviedol pred možnou sobotňajšou návštevou ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Nemecku. „Všetci dúfame v rýchly koniec tejto strašnej vojny Ruska proti ukrajinskému ľudu, je však, žiaľ, v nedohľadne,“ uviedol v sobotu vo vyhlásení nemecký minister obrany Boris Pistorius.

Boris Pistorius. Berlín sa ešte musí rozhodnúť!

Nemecký minister obrany Boris Pistorius hovorí počas druhého dňa 59. Mníchovskej bezpečnostnej konferencie v Mníchove 18. februára 2023. – Foto: tasr/ap

Súčasťou najnovšieho balíka vojenskej pomoci z Nemecka má byť podľa rezortu obrany v Berlíne ďalších dvadsať bojových vozidiel pechoty typu Marder, ako aj 30 tankov typu Leopard-1 a štyri systémy protivzdušnej obrany typu IRIS-T-SLM.

Podoľak: Pomoc od Nemecka znamená porážku Ruska

Nový rozsiahly balík vojenskej pomoci, ktorý v sobotu Kyjevu prisľúbilo Nemecko, je ďalším znakom toho, že Rusko svoju vojnu proti Ukrajine prehrá, uviedol ukrajinský prezidentský poradca Mychajlo Podoľak. TASR informuje na základe správy agentúry AFP. „Štáty deklarujú rozsiahle balíky obrannej pomoci pre Ukrajinu,“ upozornil poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Ako dodal, naznačuje to, že Rusko je predurčené „prehrať a sadnúť si na lavicu historickej hanby“.

Kuleba súri: Potrebujeme všetko vždy, čo najrýchlejšie

Ukrajina potrebuje všetko vždy čo najrýchlejšie, upozornil šéf ukrajinskej diplomacie Dmytro Kuleba na okraj stretnutia so svojimi rezortnými partnermi z členských krajín Európskej únie (EÚ) vo Švédsku. Zároveň dodal, že by ocenil, keby sa v záujme urýchlenia dodávok z Nemecka vynaložilo maximálne úsilie.

Na otázku, kedy sa začne plánovaná ukrajinská protiofenzíva proti ruským invazívnym silám, Kuleba odpovedal, že je na mieste skôr otázka, či sa toho urobilo dosť pre to, aby bola úspešná. „Chceli by sme, aby sa každý sústredil na túto otázku,“ uviedol šéf ukrajinskej diplomacie.

Pistorius: Ukrajina musí vyhrať túto vojnu

Pistorius vo februári na konferencii v Mníchove vyhlásil, že Ukrajina musí vojnu s Ruskom vyhrať. Nemecko bude Ukrajine v jej boji proti agresii Ruska pomáhať tak dlho, ako to bude potrebné. „Ukrajina musí vyhrať túto vojnu,“ uviedol Pistorius.

Na archívnej snimke z 1. februára 2023 dva tanky Leopard 2 v akcii počas návštevy nemeckého ministra obrany Borisa Pistoriusa v Augustdorfe. – Foto: tasr/ap

Rusko podľa neho nemôže „uspieť so svojím pohŕdaním medzinárodným právom“. Demonštráciu sily považuje správnu odpoveď. „Rusko vedie proti Ukrajine brutálnu útočnú a dobyvačnú vojnu,“ konštatoval Pistorius. Dodal, že ak ruský prezident Vladimir Putin „dostane svoje“, bol by to „len začiatok“.

Zelenskyj si má prevziať ocenenie Aachene

Zelenskyj si má v nedeľu v mene ukrajinského ľudu prevziať prestížnu Medzinárodnú cenu Karola Veľkého, ktorá sa každoročne udeľuje za prínos k jednote Európy v nemeckom meste Aachen. Doposiaľ nebolo bezprostredne jasné, či sa ukrajinský prezident na slávnostnom udeľovaní zúčastní osobne.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kyjevu príde balík z Nemecka. Bude vojenský a naozaj štedrý. Pozrite sa, čo je na zozname

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre