eReport.sk
Macron, vpravo, a Zelenskyj
Emmanuel Macron, vpravo, a Volodymyr Zelenskyj. Archívne foto: tasr/ap

Macron: Ukrajine dodáme ďalšie zbrane! A Rusko vojnu už geopoliticky prehralo, stáva sa vazalom Číny

Francúzsko dodá Ukrajine ďalšie desiatky obrnených vozidiel a vycvičí ukrajinských vojakov na ich používanie. Oznámili to v pondelok po stretnutí v spoločnom vyhlásení francúzsky prezident Emmanuel Macron a jeho ukrajinský náprotivok Volodymyr Zelenskyj. Zároveň vyzvali na uvalenie ďalších sankcií na Rusko.

Macron pred Zelenského návštevou tiež vyhlásil, že „Rusko vojnu na Ukrajine už geopoliticky prehralo a stáva sa vazalským štátom Číny“. Povedal to v rozhovore pre denník L’Opinion. TASR správy prezvala z agentúry AFP.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Igor Matovič hovorí, že do NRSR sa dostalo viac "dezolátov"
  2. Aj pánov z OĽANO?
  3. Uprostred predseda strany Modrí - Európske Slovensko Mikuláš Dzurinda, vľavo podpredsedníčka Jana Ambrošová a vpravo prvý podpredseda Ľuboš Schwarzbacher.
  4. Zľava Ľuboš Blaha, Juraj Krúpa a moderátor Marek Makara.

Nekonfrontačná politika voči Rusku

„Rusko sa de facto dostalo do formy podriadenosti voči Číne a prišlo o svoj prístup k Baltskému moru, čo bolo rozhodujúce, pretože to podnietilo Švédsko a Fínsko rozhodnúť sa vstúpiť do NATO,“ uviedol Macron. „Toto bolo len pred dvoma rokmi nemysliteľné. Takže už to je geopolitická porážka,“ dodal francúzsky prezident.

Rusko podľa Macrona nemôže vojnu na Ukrajine vyhrať ani vojensky. „Takže je na nás zistiť, ako pomôcť Ukrajincom s ich protiútokom a pripraviť bezpečnostné záruky na rokovania, ktoré sa nevyhnutne uskutočnia,“ povedal.

„Hovoril som, že nakoniec bude musieť európska bezpečnostná architektúra plne brániť Ukrajinu,“ uviedol Macron. Dodal, že zároveň musí počítať s nekonfrontačnou politikou voči Rusku a zamerať sa na opätovné vybudovanie udržateľnej rovnováhy síl.

Žiadajú ďalšie sankcie voči Moskve

Francúzsko sa tiež najnovšie vyjadrilo, že Ukrajine naďalej pomôže vojensky. „V nadchádzajúcich týždňoch Francúzsko vycvičí a vybaví niekoľko práporov desiatkami obrnených vozidiel vrátane AMX-10RC,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Paríž podporí aj schopnosti ukrajinských vzdušných síl, aby Ukrajina dokázala brániť svojich obyvateľov pred útokmi Ruska. „Ukrajina a Francúzsko sa zhodli na potrebe zvýšiť spoločný tlak na Rusko prostredníctvom ďalších sankcií, aby sa oslabila schopnosť Ruska pokračovať vo svojej nelegálnej agresívnej vojne,“ uvádza komuniké.

Spoločné vyhlásenie prezidenti vydali po tom, čo Zelenskyj priletel v nedeľu večer do Francúzska. V Elyzajskom paláci sa stretol s Macronom na pracovnej večeri.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Macron: Ukrajine dodáme ďalšie zbrane! A Rusko vojnu už geopoliticky prehralo, stáva sa vazalom Číny

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php