eReport.sk
Lukašenkov zlý zdravotný stav?
Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko Foto: tasr

Lukašenkov zlý zdravotný stav? Cichanovská vyzýva opozícia: Pripravte sa na zmenu režimu!

Lukašenkov zlý zdravotný stav? Líderka exilovej bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská vyzvala prívržencov opozície, aby boli „pripravení“ na možné politické zmeny v Bielorusku. Uviedla to v súvislosti s dohadmi o zhoršujúcom sa zdravotnom stave Západom neuznaného bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Informovala o tom agentúra AFP, ktorá pripomenula, že 68-ročný Lukašenko, ktorý je pri moci od roku 1994, sa už šesť dní neobjavil na verejnosti a vynechal aj viaceré dôležité podujatia.

Lukašenkov zlý zdravotný stav?

Naposledy bolo Lukašenka možné vidieť v Moskve na oslavách
Dňa víťazstva nad nacistami, ale vynechal neformálny slávnostný obed, ktorý usporiadal jeho spojenec prezident Vladimir Putin. Neskôr sa síce Lukašenko objavil na slávnostnom kladení kvetov v Minsku, ale nepredniesol svoj tradičný prejav k vojnovým veteránom. Niektorí ruskí i bieloruskí novinári vo svojich spravodajských materiáloch komentovali, že Lukašenko počas vojenskej prehliadky na Červenom námestí „vyzeral zle“.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Pravda sa raz ukáže
  2. hranice ukrajina
  3. Britský premiér Rishi Sunak
  4. Macron pod paľbou kritiky

V nedeľu Lukašenko vynechal podujatia pri príležitosti Dňa vlajky, erbu a hymny Bieloruska. Oficiálne miesta v Bielorusku Lukašenkovu neprítomnosť vo verejnom priestore nekomentovali.

Kremeľ sa k téme odmietol vyjadriť

Vyjadrenie na túto tému odmietol aj hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Lukašenkova rivalka Cichanovská, ktorá po masových protestoch proti výsledkom volieb i v nich zvolenému prezidentovi v roku 2020 odišla do exilu do susednej Litvy, v komentári na platforme Twitter napísala, že o zdravotnom stave „diktátora Lukašenka koluje mnoho fám.“

Dodala, že pre bieloruskú opozíciu „to znamená len jedno: mali by sme byť dobre pripravení na každý scenár. Aby sme Bielorusko obrátili na cestu k demokracii a zabránili Rusku zasahovať“ do vnútorných záležitostí. „Potrebujeme, aby medzinárodné spoločenstvo bolo aktívne a rýchle,“ upozornila tiež Cichanovská na Twitteri.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Lukašenkov zlý zdravotný stav? Cichanovská vyzýva opozícia: Pripravte sa na zmenu režimu!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre