eReport.sk
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas súkromnej audiencie s pápežom Františkom 13. mája 2023 vo Vatikáne.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas súkromnej audiencie s pápežom Františkom 13. mája 2023 vo Vatikáne. Foto: tasr/ap

Zelenskyj bol u pápeža: Dal mu maľbu na nepriestrelnej veste! František ho obdaril symbolom mieru

Zelenskyj bol u pápeža. Ukrajinský prezident absolvoval počas svojej sobotňajšej návštevy Talianska aj približne 40-minútové stretnutie s Františkom vo Vatikáne. V Ríme sa predtým stretol s tamojšou premiérkou a prezidentom. Informovali o tom tlačové agentúry ANSA a AP.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Belgický premiér Alexander De Croo
  2. Kyjevu príde balík z Nemecka. Bude vojenský a naozaj štedrý
  3. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nebude môcť predniesť videoprejav vo finále pesničkovej súťaže Eurovízia
  4. Rusko žiada Medzinárodný súdny dvor

Volodymyr Zelenskyj podľa vlastných slov s pápežom hovoril aj o ukrajinských deťoch deportovaných do Ruska. Pápež pred začiatkom súkromnej audiencie poďakoval Zelenskému, že zavítal do Vatikánu. „Je to pre mňa veľká česť,“ reagoval ukrajinský prezident.

FOTO Zelenskyj v Ríme rokoval so Sergiom Mattarellom a Giorgiou Meloniovou

GALÉRIA – Foto: tasr/ap

„Som vďačný za osobnú pozornosť, ktorú (pápež) venuje tragédii miliónov Ukrajincov. Hovoril som o desaťtisícoch deportovaných ukrajinských detí. Musíme vynaložiť všetko úsilie na to, aby sme ich dostali naspäť domov,“ napísal Zelenskyj po schôdzke s pápežom na Twitteri.

Zelenskyj dostal skulptúru predstavujúcu olivovú ratolesť

Podľa vlastných slov tiež vyzval na odsúdenie ruských zločinov na Ukrajine a hovoril o ukrajinskom mierovom pláne na ukončenie vojny. Hlava katolíckej cirkvi venovala svojmu hosťovi malú skulptúru predstavujúcu olivovú ratolesť ako symbol mieru. Zelenskyj zase obdaril pápeža mariánskou ikonou namaľovanou na zvyšku nepriestrelnej vesty.

V apríli sa s Františkom stretol ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ. Podľa vlastných slov vtedy požiadal pápeža, aby pomohol vrátiť do vlasti ukrajinské deti nelegálne deportované do Ruska. V sobotňajšom vyhlásení Vatikánu sa táto problematika nespomína.

Pápež zdôraznil potrebu humanitárnych gest

Podľa vyhlásenia Vatikánu obaja muži hovorili „o humanitárnej a politickej situácii (na Ukrajine) vyvolanej pokračujúcou vojnou“. Obaja sa zhodli na „potrebe pokračovania humanitárneho úsilia“ na pomoc obyvateľom postihnutým vojenským konfliktom.

Pápež podľa vyhlásenia ubezpečil Zelenského o svojich pokračujúcich modlitbách za mier na Ukrajine. „Pápež obzvlášť zdôraznil potrebu humanitárnych gest voči najviac ohrozeným ľuďom, nevinným obetiam konfliktu,“ uvádza sa vo vyhlásení Vatikánu.

Meloniová: Ukrajina môže rátať s talianskou pomocou

Pred Zelenského príchodom do Vatikánu polícia presunula turistov na jednu stranu Námestia svätého Petra, aby tadiaľ mohla prejsť kolóna vozidiel s ukrajinským prezidentom. Agentúra AFP pripomína, že pápež František opakovane vyzýva na ukončenie vojny na Ukrajine, pričom sa ponúkol, že by sa mohol pokúsiť sprostredkovať ukončenie bojov s Moskvou. Tieto jeho snahy však zatiaľ navonok nepriniesli žiadne výsledky.

Volodymyr Zelenskyj predtým v Ríme absolvoval rokovania s talianskym prezidentom Sergiom Mattarellom a s premiérkou Giorgiou Meloniovou, od ktorých dostal prísľuby o pokračovaní vojenskej, finančnej a ďalšej pomoci Ukrajine v boji proti ruskej agresii. Podľa Meloniovej môže Ukrajina rátať s talianskou pomocou tak, ako to len bude potrebné.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zelenskyj bol u pápeža: Dal mu maľbu na nepriestrelnej veste! František ho obdaril symbolom mieru

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php