eReport.sk
Eduard Heger (OĽaNO)
Eduard Heger (OĽANO). Foto: tasr

SNS prezidentku kritizuje, premiér postoj Čaputovej víta: Vláda si ctí záväzky voči NATO!

Premiér Eduard Heger (OĽANO) víta podporu prezidentky SR Zuzany Čaputovej pri obrannej dohode s USA. Podľa neho je to správny signál verejnosti i spojencom Slovenska v NATO. Predseda vlády to konštatuje vo svojom stanovisku, ktoré TASR poskytla jeho hovorkyňa Ľubica Janíková. Dohoda podľa premiéra posilňuje obranyschopnosť a suverenitu SR i EÚ.

„Schválením dohody v parlamente a jej následným podpísaním prezidentkou sa Slovensko pripojí k európskym štátom vrátane Poľska a Maďarska, ktoré už takúto rámcovú dohodu s USA majú uzavretú. Tým sa posilní aj obranyschopnosť východnej hranice Európskej únie,“ podotýka Heger.

Za vládu SR zároveň vyhlasuje, že si ctí záväzky, ktoré má Slovensko voči Severoatlantickej aliancii. „Veľmi dobre si uvedomujeme a osobitne v dnešných časoch, keď je mierové spolunažívanie národov v Európe ohrozované Ruskou federáciou, že ten, kto sa nespráva ako spojenec, zostane bez spojencov,“ doplnil premiér.

SNS aj KDH prezidentku kritizujú

Mimoparlamentná SNS kritizuje, že prezidentka Zuzana Čaputová nepodala zmluvu o obrannej spolupráci s USA na Ústavný súd SR. Informovala hovorkyňa strany Zuzana Škopcová. SNS vyzvala prezidentku, aby prehodnotila svoje stanovisko.

Jediným účelom konania hlavy štátu je podľa SNS urýchliť podpis zmluvy. Strana tiež upozornila, že dlhé roky sme dokázali fungovať bez tejto zmluvy. „Je na zamyslenie, prečo práve teraz sme tak tlačení, prečo taká rýchlosť, a prečo taký alibizmus našich ústavných činiteľov,“ skonštatovali v stanovisku.

Aj mimoparlamentné KDH je presvedčené, že prezidentka mala nechať obrannú zmluvu s USA posúdiť Ústavným súdom SR. Využitie všetkých právnych prostriedkov by podľa hnutia viedlo k väčšej právnej istote. „Upokojila by tým napätú situáciu v spoločnosti a pomohla by vyvrátiť pochybnosti,“ uvádza hnutie vo svojej reakcii, ktorú TASR poskytla hovorkyňa KDH Lenka Halamová.

Socialisti adresovali výzvu Ficovi a Pellegrinimu

Hnutie Socialisti.sk je z rozhodnutia prezidentky v súvislosti s obrannou dohodou s USA sklamané, nie však zaskočené. Rozhodnutie hlavy štátu vníma ako snahu Prezidentského paláca o otupenie odporu voči tejto zmluve, ktorý v posledných týždňoch medzi slovenskou verejnosťou vznikol. Hnutie je presvedčené, že jedinou cestou, ako zvrátiť hrozbu oklieštenia suverenity SR, je referendum. „Vyzývame predsedov opozičných strán Roberta Fica a Petra Pellegriniho, aby prevzali záštitu nad prípravou okrúhleho stola všetkých relevantných odporcov dohody, výsledkom ktorého by bolo spustenie petície,“ vyzýva predseda hnutia Artur Bekmatov.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová podporuje uzavretie dohody o obrannej spolupráci s USA. Súčasťou splnomocnenia na podpis, ktoré dá členovi vlády v rámci procesu jej prijatia, bude však interpretačné vyhlásenie o tom, ako SR zmluvu vykladá. S ústavnými právnikmi nenašla žiadny rozpor s Ústavou SR, preto sa neobráti na Ústavný súd SR.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok.
  2. Slovenský minister obrany Jaroslav Naď
  3. Zuzana Čaputová.
  4. Nové Sady letisko Sliač letecká základňa tabuľa
  5. Martin Slosiarik v štúdiu súkromného rádia.
  6. Peter Pellegrini.
  7. Robert Fico, šéf strany Smer-SD.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

SNS prezidentku kritizuje, premiér postoj Čaputovej víta: Vláda si ctí záväzky voči NATO!

Čítajte viac…

Politika

Šport

Zaujímavosti