eReport.sk
Minister a exminister: Zľava Jaroslav Naď (OĽaNO) a Peter Gajdoš (SNS). Foto: tasr

„Z dohody s Američanmi nič nebude, ministerstvo obrany ukončilo rokovania,“ písali médiá za vlády Smeru

„Vzhľadom na to, že ponuka Spojených štátov amerických nijako nereflektovala na operačné požiadavky Ozbrojených síl Slovenskej republiky, ministerstvo obrany sa nebude ďalej zúčastňovať na rokovaniach k predmetnej téme.“ Tento text uverejnilo podľa TRENDu ministerstvo obrany 11.3.2019, teda vo funkčnom období Petra Gajdoša (nom. SNS), ktorý bol ministrom obrany v poslednej vláde Smeru. Ako prvý na to upozornil predseda Mladých sociálnych demokratov (MSD) Robert Bestro.

Články z tohto obdobia, napríklad tento konkrétny z portálu trend.sk, teda môžu rozlúsknuť konflikt, do ktorého sa dostali vládni predstavitelia s opozičnými politikmi v rámci dynamickej diskusie o súčasnej podobe obrannej dohody s USA, ktorú dala vláda premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) do parlamentu na vyslovenie súhlasu. Hlavne minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) a minister zahraničných vecí Ivan Korčok (SaS) sa totižto snažia opierať o argument, že len dokončujú prácu po bývalej vláde. Zdá sa však, že bývalá vláda dohodu hodila do koša.

Pôsobenie cudzích vojakov na Slovensku považovali za ohrozenie suverenity

„Uviedlo, že považuje akékoľvek vytvorenie právnych podmienok pre pôsobenie cudzích ozbrojených síl na území Slovenska na neurčitý čas, s možnosťou vypovedania zmluvy najskôr po uplynutí doby 10 rokov od nadobudnutia jej platnosti, s 12-mesačnou výpovednou dobou za ohrozenie, respektíve obmedzenie štátnej suverenity,“ píše sa ďalej v článku.

„V prípade, že by bola predmetná dohoda o obrannej spolupráci podpísaná, vytvoril by sa precedens, ktorý by umožňoval umiestnenie cudzích vojsk území Slovenskej republiky, a to navyše bez toho, aby bol stanovený počet amerických vojakov, počty vojenskej techniky, ako aj materiálu bez špecifikovania druhu a konkrétneho účelu,“ dodalo vtedy ministerstvo obrany.

Bude vás zaujímať:

  1. Belousovová o oslobodzujúcom rozsudku nad Kočnerom
  2. Eduard Heger (OĽaNO)
  3. Slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok.
  4. Robert Fico, šéf strany Smer-SD.

Nechceli zvýhodniť amerických vojakov

Gajdošove ministerstvo obrany dokonca v roku 2019 poskytlo širšie stanovisko v reakcii na to, že americká strana požadovala akési špeciálne výhody pre svoju armádu na území Slovenska: „Takéto výhody nemajú žiadne ozbrojené sily členských štátov NATO ani v čase v prípadnej pomoci SR v rámci kolektívnej obrany, a ani v súvislosti s nadštandardnou spoluprácou pri ochrane vzdušného priestoru,“ píše sa vo vyhlásení.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

„Z dohody s Američanmi nič nebude, ministerstvo obrany ukončilo rokovania,“ písali médiá za vlády Smeru

2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie