eReport.sk
Zuzana Čaputová.
Zuzana Čaputová. Foto: tasr

Prezidentka sa stretla s Naďom i Korčokom. Preberali dohodu s USA

Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa už stretla s ministrami obrany Jaroslavom Naďom (OĽANO) a ministrom zahraničia Ivanom Korčokom (nominant SaS) v súvislosti s dohodou o spolupráci v oblasti obrany s USA (DCA). Zišli sa už v utorok (18. 1.). K obsahu rozhovoru ani k ďalšiemu postupu v otázke zmluvy sa ešte hlava štátu nevyjadrila.

„Môžem potvrdiť utorkové stretnutie ministra obrany s prezidentkou SR,“ uviedla hovorkyňa rezortu obrany Martina Kovaľ Kakaščíková. Hovorca rezortu diplomacie Juraj Tomaga priblížil, že prezidentka sa zaujímala aj o ďalší postup. Ani jeden z rezortov nepovedal viac.

Prezidentka sa začiatkom týždňa o dohode rozprávala aj s premiérom Eduardom Hegerom (OĽANO) a predsedom Národnej rady (NR) SR Borisom Kollárom (Sme rodina). Avizovala vtedy, že sa chce stretnúť ešte s Naďom a Korčokom a následne bude informovať o svojich ďalších krokoch.

Uzavretie dohody o spolupráci v oblasti obrany s USA odsúhlasila minulý týždeň vláda SR. Po podpise dokumentu ho musí ešte odobriť NR SR. Potrebná je tiež ratifikácia prezidentkou. Zmluva by mala umožniť americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory. Predstavitelia vlády deklarovali, že dohoda neohrozuje suverenitu a zvrchovanosť SR.

Bude vás zaujímať:

  1. Anna Belousovová
  2. Eduard Heger (OĽaNO)

Opozícia zmluvu kritizuje a hovorí o vytváraní amerických vojenských základní na Slovensku, približovaní amerických vojsk k ruskej hranici a okliešťovaní kompetencií našich štátnych orgánov.Viacerí bývalí politici i mimoparlamentný Hlas-SD vyzvali hlavu štátu, aby sa s obrannou zmluvou obrátila na Ústavný súd SR.

Smer upozornil na výcvik ukrajinských povstalcov

Smer-SD okrem iného upozorňuje na možnosť výcviku ukrajinských povstalcov na Slovensku vďaka dohode. Odvoláva sa pritom na článok amerického denníka The New York Times. Vládni predstavitelia to považujú za dezinformácie.

Zdroj: Tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Prezidentka sa stretla s Naďom i Korčokom. Preberali dohodu s USA

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti