eReport.sk
Slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok.
Minister Ivan Korčok (nom. SaS). Foto: tasr

Kročok reagoval na prezidentku: Odráža konzistentný postoj k otázkam obrany a bezpečnosti Slovenska

Vyhlásenie prezidentky SR Zuzany Čaputovej k obrannej dohode s USA víta aj šéf rezortu diplomacie Ivan Korčok (nominant SaS). Odráža podľa neho jej konzistentný postoj k otázkam obrany a bezpečnosti Slovenska, jeho spojencom a k miestu, kam krajina v medzinárodných vzťahoch patrí. Informoval o tom komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.

„Jej interpretačné vyhlásenie reaguje na dôležité otázky, ktoré zaznievajú vo verejnej a politickej diskusii o tejto dohode, a potvrdzuje, že tento dokument nepredstavuje narušenie suverenity a plne rešpektuje procesy dané Ústavou SR pri schvaľovaní vstupu a pobytu cudzích vojsk na našom území,“ skonštatoval Korčok.

Zopakoval, že cieľom je výhradne posilnenie bezpečnosti a obrany štátu, ako aj schopnosť plniť spojenecké záväzky a vzájomné bezpečnostné záruky.  Prezidentka vo štvrtok vyhlásila, že podporuje uzavretie dohody o obrannej spolupráci s USA. Súčasťou splnomocnenia na podpis, ktoré dá členovi vlády v rámci procesu jej prijatia, bude však interpretačné vyhlásenie o tom, ako SR zmluvu vykladá. S ústavnými právnikmi nenašla žiadny rozpor s Ústavou SR, preto sa neobráti na Ústavný súd SR.

Uzavretie dohody o spolupráci v oblasti obrany s USA odsúhlasila minulý týždeň vláda. Po podpise dokumentu na základe splnomocnenia prezidentky ho musí ešte odobriť Národná rada SR. Potrebná je tiež ratifikácia prezidentkou. Zmluva by mala umožniť americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory. Predstavitelia vlády deklarovali, že dohoda neohrozuje suverenitu a zvrchovanosť SR.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Zuzana Čaputová počas novoročného prijatia predstaviteľov cirkví v Prezidentskom paláci v Bratislave 21. januára 2022.
  2. Slovenský minister obrany Jaroslav Naď
  3. Nové Sady letisko Sliač letecká základňa tabuľa
  4. Martin Slosiarik v štúdiu súkromného rádia.
  5. Eduard Heger (OĽaNO)
  6. Peter Pellegrini.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kročok reagoval na prezidentku: Odráža konzistentný postoj k otázkam obrany a bezpečnosti Slovenska

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Šport

Zaujímavosti