Predseda zahraničného výboru NR SR Marián Kéry (Smer-SD) si myslí, že predvolanie generálneho prokurátora Maroša Žilinku na zahraničný výbor, iniciované vládnymi poslancami, je súčasťou „poľovania“ po generálnom prokurátorovi v súvislosti s tým, ako minulý rok využíval paragraf 363 v nesúlade s predstavami najvyšších vládnych politikov. Zároveň tvrdí, že vláda má mylnú predstavu, že generálny prokurátor je politikom vládnej koalície.
„Z pozície predsedu výboru som zvolal jeho rokovanie, iniciované práve koaličnými poslancami, ktorí naň chceli od pozvaného generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby opäť vysvetlil a obhájil svoju pracovnú cestu do Ruska. To, čo mu koaliční politici neustále najviac vyčítajú, je stretnutie s jeho ruským náprotivkom, generálnym prokurátorom Igorom Krasnovom. A účasť na moskovských oslavách 300.výročia založenia ruskej generálnej prokuratúry,“ vyjadril sa vo svojom najnovšom statuse Kéry.
Väčšina koaličných poslancov neprišla
Žilinka nakoniec z výboru odišiel, lebo nízka účasť poslancov spôsobila, že nebol už druhýkrát po sebe uznášaniaschopný. Samotný predseda výboru Kéry skritizoval vládnych poslancov za ich neúčasť.
„Logika hovorí, že ak koaliční poslanci také rokovanie iniciovali, mali by naň v prvom rade prísť, v plnom počte, aby bol výbor uznášaniaschopný, a to bez ohľadu na prípadné a legitímne obštrukcie nás z opozície. Ale oni neprišli. Ukázali tým, ako si „vážia“ generálneho prokurátora, rovnako aj to, ako si „vážia“ parlamentnú prácu,“ upozornil Kéry.
Vzťahy s arabskými krajinami sú v poriadku?
Kéry zároveň upozornil, že vládna koalícia nie je vo svojich postojoch k jednotlivým štátom konzistentná. Rusko jej totižto prekáža aj z ľudskoprávneho hľadiska, no aj tak sa rešpektujú pravidelné návštevy vládnych predstaviteľov a najnovšie aj prezidentky Zuzany Čaputovej v Dubaji, ako aj stretnutie ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka (SaS) s veľvyslancom Saudskej Arábie na Slovensku. „Ak by sme prijali meter koaličných politikov a pripustili, že do štátu, v ktorom sa politicky zneužíva justícia a prokuratúra, sa na návštevy nechodí, prečo to potom neplatí pre krajiny Perzského zálivu? Len preto, že ich navštívila napríklad pani prezidentka a viacerí vládni politici? Ak oni počas takýchto návštev ľudskoprávne otázky neotvárajú, to už nikoho nezaujíma. Ale návšteva Maroša Žilinku v Rusku je pre nich principiálny problém,“ pokračuje Kéry.
„Žilinka nešiel proti záujmom SR, koalícia po ňom poľuje“
Závery opozičných a koaličných poslancov sú po zahraničnom výbore rozdielne. Zatiaľ čo koaliční poslanci sa včera vyjadrili, že ich Žilinka aj naďalej nepresvedčil, Kéry tvrdí, že Žilinka definitívne nešiel proti štátnym záujmom: „Generálny prokurátor návštevou Ruskej federácie nešiel proti záujmom Slovenskej republiky. Naopak, ukázal sa ako zrelý a reprezentatívny ústavný činiteľ, vedomý si toho, že dobrý generálny prokurátor je aktívny nielen na Slovensku, ale aj na poli medzinárodnej spolupráce.“
Predseda zahraničného výboru si zároveň myslí, že snaha vládnej koalície je tendenčná. „Je neuveriteľné, ako až posadnuto vládna koalícia poľuje po generálnom prokurátorovi. Akoby pred časom dostali úlohu nájsť na Maroša Žilinku za jeho legitímne využívanie paragrafu 363 a snahu o spravodlivosť na Slovensku hocičo, za čo by ho mohli odvolať,“ zhrnul Kéry.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Smerák Kéry o výbore k Žilinkovi: Koalícia posadnuto poľuje po generálnom prokurátorovi!