tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka
Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka foto:tasr

Žilinka bez servítky hovorí, že trendom je kopnúť si do generálnej prokuratúry: Tvrdé slová koaličníkom!

Generálny prokurátor Maroš Žilinka vníma neuznášaniaschopnosť Zahraničného výboru Národnej rady (NR) SR ako prejav neúcty ku Generálnej prokuratúre (GP) SR. Hovorí o nebezpečnom trende „kopnúť si do GP“. Trvá na tom, že pri ceste do Ruska neporušil žiadne predpisy, ani sankčné. Podotkol, že aj počas stretnutia so svojim ruským náprotivkom Igorom Krasnovom zdôrazňoval potrebu dodržiavania zákonnosti. Verí, že z histórie sa vedia všetci poučiť.

„Nevidím dôvod, prečo by som sa ja mal stavať ústretovo voči tým, ktorí pohŕdajú generálnou prokuratúrou,“ podotkol Žilinka po konštatovaní neuznášaniaschopnosti výboru. Pre médiá opakovane zdôraznil, že pri návšteve Ruska neporušil žiadne predpisy.

Neuzatváral žiadnu zmluvu, ale plán spolupráce

Vyzval na objektívny prístup bez pokrytectva, prekrúcania faktov či zamlčania skutočností. Pripomenul, že okrem neho sa na oslavách v Ruskej federácii zúčastnili aj šéf slovinskej či belgickej prokuratúry a ďalší zástupcovia európskych prokuratúr.

Na snímke generálny prokurátor SR Maroš Žilinka pred rokovaním Zahraničného výboru NR SR v Bratislave 31. januára 2022. – Foto: tasr

Zdôraznil, že tam neuzatváral žiadnu zmluvu, ale plán spolupráce generálnych prokuratúr so svojim rezortným kolegom. „Na každom jednom stretnutí s generálnym prokurátorom som prízvukoval zákonnosť, dohľad nad zákonnosťou a ochranu základných práv a slobôd. To sa napokon pretavilo aj do jedného z bodov tých okrúhlych stolov a stretnutí na vysokej úrovni,“ uviedol s tým, že i o tomto sa bude diskutovať na nasledujúcich odborných stretnutiach.

Hovorí o absurdnosti a zlomyseľnosti

Poznamenal, že s Ruskou federáciou je potrebné spolupracovať napríklad v oblasti právnej pomoci, extradícii, vyhľadávania majetkov pochádzajúcich z trestnej činnosti, envirokriminality, terorizmu či kybernetických hrozieb.

Odmieta, že by jeho cesta mala niečo spoločné s obrannou dohodou medzi SR a USA. Poukázal na to, že pozvanie na oslavy dostal dávno predtým, ako prišiel do medzirezortného pripomienkového konania návrh dohody. Deklaroval, že po obdržaní pozvánky konzultovali kroky so zastupiteľským úradom. „Považujem za absurdné až zlomyseľné, aby sa uplatnenie pripomienok k tejto dohode medzi vládou SR a vládou USA akýmkoľvek spôsobom spájalo s našou návštevou na týchto oslavách. Jedinýkrát nebola spomenutá,“ dodal.

Kéry: Na výbor neprišli všetci z koalície

Koaliční poslanci a členovi Zahraničného výboru Národnej rady (NR) SR kritizovali generálneho prokurátora Maroša Žilinku za to, že neostal na rokovaní výboru a neodpovedal na otázky napriek tomu, že nebol uznášaniaschopný. Chceli od neho počuť vysvetlenie jeho cesty do Ruska a stretnutia s jeho tamojším náprotivkom Igorom Krasnovom, ktorý je na sankčnom zozname. Žilinka aj opoziční členovia výboru to vidia inak a hovoria o neúcte zo strany poslancov. Predseda výboru Marián Kéry (Sme-SD) podotkol, že koalícia by výbor dokázala otvoriť aj bez opozície, keby na rokovanie prišli všetci jej členovia.

Stančík: Žilinka mohol ostať diskutovať

Andrej Stančík (OĽANO) po výbore kritizoval neochotu šéfa prokuratúry odpovedať na otázky poslancov. Napriek neuznášaniaschopnosti podľa neho mohol Žilinka ostať a diskutovať. Označil to za neúctu voči poslancom i verejnosti. „Som presvedčený, že táto návšteva Ruska bola proti zahraničnopolitickým a bezpečnostno-politickým záujmom našej krajiny,“ uviedol.

Valášek avizoval predloženie novely

Tomáš Valášek (nezaradený) rovnako hovorí o porušovaní záujmov SR, poukázal i na situáciu na ukrajinsko-ruskej hranici. Poznamenal, že zákon generálnemu prokurátorovi umožňuje vykonávať medzinárodné aktivity, no v rozsahu konzistentnom s postojmi SR. Avizoval predloženie novely, ktorou chce legislatívu sprísniť, aby bolo jednoznačné, že prokurátori musia vo svojej medzinárodnej spolupráci konať v duchu a zmysle konzultácii s rezortom diplomacie a ďalších štátnych orgánov.

Blanár upozornil na zneužívanie vládnej moci

„Poslanci vládnej koalície si nevážia generálneho prokurátora, a preto neprišli na výbor a nemohli sme schôdzu otvoriť,“ vyhlásil Kéry a ospravedlnil sa Žilinkovi. Podotkol, že prítomných bolo v pondelok na výbore sedem poslancov z pätnástich a keby všetci z koalície prišli, schôdzu by sa im podarilo otvoriť aj bez opozície. Myslí si, že koalícia hľadá všetky možnosti na to, aby zdiskreditovala Žilinku.

Podpredseda NR SR Juraj Blanár (Smer-SD) hovorí v súvislosti s výborom o prejave hlbokej krízy v koalícii. „Ako inak môžeme vysvetliť, že vlastného zvoleného generálneho prokurátora si pozývajú na zahraničný výbor, kde ho chcú diskreditovať, pretože im nezapadá do ich vlastného rámca politiky, ako zneužívať vládnu moc,“ poznamenal.

Výbor iniciovala koalícia

Pondelkové rokovanie výboru iniciovali koaliční poslanci. Chceli, aby na nej Žilinka vysvetlil okolnosti svojej cesty do Moskvy. Šéf prokuratúry po rokovaní výboru zopakoval, že návštevou v Rusku neporušil žiadne predpisy, ani sankčné. Počas návštevy Ruska 13. januára podpísal Žilinka program vzájomnej spolupráce generálnych prokuratúr Slovenskej republiky a Ruskej federácie. O prehodnotenie či zrušenie plánovanej cesty do Ruska žiadali Žilinku pred odchodom viacerí politici aj europoslanci.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Zuzana Baťová.
  2. ropa, pohonné hmoty, čerpacia stanica, tankovanie
  3. Mária Kolíková.
  4. Predseda Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti Peter Kremský.
  5. Predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO).
  6. Rýchlovlak TGV
  7. Marián Kéry (Smer-SD
  8. Príprava vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca vo vakcinačnom centre v nemeckom Ebersbergu.
  9. Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Žilinka bez servítky hovorí, že trendom je kopnúť si do generálnej prokuratúry: Tvrdé slová koaličníkom!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku