eReport.sk
Maďari nám už nebudú rozkazovať!
Šéf NATO Jens Stoltenberg. Foto: tasr/ap

Šéf NATO Stoltenberg: Ukrajina čelí brutalite, akú sme nevideli od druhej svetovej vojny

Rusko síce útočí na menšie územie Ukrajiny ako na začiatku svojej invázie, za to sú však jeho útoky intenzívnejšie a – zomiera pri nich viac civilistov. Aspoň tak to tvrdia ukrajinské zdroje.

Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg dnes naliehal na lídrov NATO, ktorí sa stretnú na summite v Madride, aby naďalej podporovali Ukrajinu v boji proti ruskej agresii. TASR informácie prevzala od agentúr AFP a Reuters.

Švédsko a Fínsko chcú do NATO. Blokuje ich Turecko

„Je mimoriadne dôležité, aby sme boli pripravení pokračovať v poskytovaní podpory, pretože Ukrajina teraz čelí brutalite, akú sme v Európe nevideli od konca druhej svetovej vojny,“ povedal Stoltenberg na tlačovej konferencii pred začiatkom summitu NATO po boku španielskeho premiéra Pedra Sáncheza. Lídri 30-člennej obrannej aliancie sa stretávajú v španielskom hlavnom meste, aby prijali novú strategickú koncepciu a dohodli sa na posilnení východného krídla NATO vo svetle ruskej invázie na Ukrajinu.

Dúfame, že dosiahneme pokrok v otázke členstva Fínska a Švédska v NATO.

Jens Stoltenberg, generálny tajomník Severoatlantickej aliancie

Jednou z tém bude aj snaha Fínska a Švédska o vstup do Aliancie, ktorú vetuje Turecko. Podľa Sáncheza sa Fínsko a Švédsko skôr či neskôr stanú súčasťou NATO. „Sme presvedčení o tom, že ak nie teraz, bude to neskôr, avšak nakoniec sa (Fínsko a Švédsko) pripoja k Aliancii,“ povedal Sánchez novinárom. Stoltenberg v tejto súvislosti dodal, že „dúfame, že dosiahneme pokrok v otázke členstva Fínska a Švédska.“

Mohlo by vás zaujímať

  1. Joe ide narovnávať vzťahy
  2. Na ilustračnej snímke utečenci z Ukrajiny po príchode vlakom z Humenného na železničnej stanici v Košiciach 29. marca 2022.
  3. Švédska premiérka Magdalena Anderssonov.
  4. Gitanas Nauséda, prezident Litvy.
  5. Orbán má pravdu!

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa ešte pred začiatkom summitu stretne so švédskou premiérkou Magdalenou Anderssonovou a s fínskym prezidentom Saulim Niinistöom. Ankara obviňuje Helsinki a Štokholm z podpory teroristických skupín a v tejto súvislosti tvrdí, že nemôže súhlasiť s prijatím dvoch severských krajín do NATO.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šéf NATO Stoltenberg: Ukrajina čelí brutalite, akú sme nevideli od druhej svetovej vojny

Odoberať
Upozorniť na
20 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php