eReport.sk
Gitanas Nauséda, prezident Litvy.
Gitanas Nauséda, prezident Litvy. Zdroj: twitter.com

Litva sa obáva o svoju bezpečnosť! Žiada silnejšiu prítomnosť NATO

Litovský prezident Gitanas Nauséda v rozhovore pre agentúru DPA zopakoval svoju výzvu na silnejšiu vojenskú prítomnosť Severoatlantickej aliancie na jej východnom krídle. Podľa najvyššieho litovského predstaviteľa musia lídri na summite NATO v Madride uskutočniť prechod od odstrašovania k predsunutej obrane.

Nauséda uviedol, že doterajšia stratégia NATO pre obranu Baltského mora už v kontexte ruskej invázie na Ukrajinu „nie je životaschopná„, a dodal, že pozdĺž východného krídla Aliancie sú potrebné ďalšie pozemné jednotky. Litovský prezident tiež žiada rozmiestnenie vzdušnej obrany, nie iba doterajší letecký dohľad.

Mohlo by vás zaujímať

  1. V popredí Jaroslav Naď (OĽaNO).
  2. Dmitrij Medvedev.Prezident od summitu NATO očakáva, že lídri obrannej aliancie schvália zvýšenie počtu vojakov v mnohonárodných bojových skupinách na východnom krídle.

DPA v stredajšej správe pripomenula, že Nemecko už oznámilo zámer viesť bojovú brigádu NATO v Litve. „To ukazuje, že odhodlanie Nemecka nasadiť viac vojakov tu v Litve je veľmi silné,“ zdôraznil Nauséda počas exkluzívneho rozhovoru, ktorý sa odohral vo Vilniuse.

Lídri 30 členských štátov Severoatlantickej aliancie sa v týchto dňoch stretávajú v Madride, aby sa v súvislosti s vojnou na Ukrajine dohodli na novej strategickej koncepcii pre Európu. Napríklad Poľsko očakáva, že Rusko bude oficiálne označené ako bezpečnostná hrozba pre Alianciu.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Litva sa obáva o svoju bezpečnosť! Žiada silnejšiu prítomnosť NATO

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti