eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: profimedia

Európska komisia: Rusko ohrozuje jadrovú bezpečnosť

Európska komisia (EK) vyjadrila znepokojenie nad rizikami narušenia jadrovej bezpečnosti v Európe v kontexte súčasnej vojny na Ukrajine a po nedávnych krokoch ruskej armády v lokalite Černobyľ. Urobila tak pri príležitosti utorkového 36. výročia havárie jadrovej elektrárne v Černobyli. Informuje o tom spravodajca TASR.

Eurokomisia zdôraznila, že pri príležitosti výročia havárie v Černobyli opätovne vyzvala Moskvu, aby vrátila kontrolu nad okupovanou jadrovou elektrárňou v Záporoží ukrajinským orgánom.

„Protizákonná a neoprávnená agresia Ruska na Ukrajine opäť ohrozuje jadrovú bezpečnosť na našom kontinente. Rusko sa zameralo na ukrajinské atómové zariadenia a obsadilo ich, pričom tieto zariadenia bezohľadne poškodilo. Protiprávna okupácia a prerušenie bežnej prevádzky, ako napríklad zabránenie rotácii personálu, narúšajú bezpečnú a zabezpečenú prevádzku jadrových elektrární na Ukrajine a výrazne zvyšujú riziko havárie,“ uvádza sa v stanovisku exekutívy EÚ.

Eurokomisia zdôraznila, že pri príležitosti výročia havárie v Černobyli opätovne vyzvala Moskvu, aby vrátila kontrolu nad okupovanou jadrovou elektrárňou v Záporoží ukrajinským orgánom a zdržala sa akýchkoľvek ďalších akcií zameraných na jadrové zariadenia.

„Opätovne potvrdzujeme náš záväzok dodržiavať najvyššie štandardy jadrovej bezpečnosti a záruk na celom svete a vítame a plne podporujeme úsilie Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu poskytnúť pomoc na žiadosť ukrajinskej vlády,“ uviedla eurokomisia.

Jej výzva sa týka aj medzinárodného spoločenstva a všetkých relevantných aktérov, aby okamžite začali uvažovať o tom, ako zlepšiť existujúce medzinárodné nástroje na ochranu jadrových lokalít v kontexte vojen.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Európska komisia: Rusko ohrozuje jadrovú bezpečnosť

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre