eReport.sk
Spravodlivá bojovníčka
Mária Kolíková. Foto: tasr

Kolíková žiada, aby Ústavný súd SR zastavil účinnosť Trestného zákona ešte pred nadobudnutím účinnosti


Poznanie Ústavy SR. Nič nehovorí viacerým slovenským politikom. čo je viac ako smutné. Smutnejšie, ak ide o politika s právnickým vzdelaním. A niekoho, kto robil ministra spravodlivosti. Mária Kolíková sa na sociálnej sieti taktiež vyjadrila, k včerajšiemu schváleniu novely Trestného zákona.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Bojovník Juraj nikam neodchádza
  2. Už konečne ukončia vojnu?

Ex ministerka spravodlivosti

Mária Kolíková napísala na sociálnej sieti toto:

„Hanba. Vládna koalícia dnes schválila hanebnú novelu Trestného zákona. Ak čo i len sekundu bude platná, okrem amnestie pre svojich ľudí týmto skončia mnohé závažné kauzy.

Verím, že s ohľadom na to, čo sa dialo v parlamente a ako prebiehal celý proces, bude mať Ústavný súd dosť dôvodov na to, aby pozastavil účinnosť ešte predtým, ako zákon bude účinný.“

Klame alebo zabudla?

Kým sa dostaneme k samotnej ústave a Ústavnemu súdu SR, dovoľte mi pristaviť sa pri vete „Ak čo i len sekundu bude platná, okrem amnestie pre svojich ľudí týmto skončia mnohé závažné kauzy.

Ide totiž o ABSOLÚTNU LOŽ. Ktorej zrejme uveria ľudia, ktorí majú právne vedomosti na úrovni pani Remišovej, lenže stačí to?

Podľa platného práva v SR, nie je totiž amnestia to isté, čo znižovanie trestných sadzieb. Pani Kolíková to ale ako právnička, určite vie.

Amnestia je podľa zákona hromadné odpustenie trestov za určité trestné činy prostredníctvom milosti najvyšších ústavných orgánov, obyčajne hlavy štátu. Na Slovensku vyhlasuje amnestiu prezident republiky.

Taktiež nie je pravda, že „čo i len sekundu bude zákon platiť.“ Lebo aj keď Trestný zákon (ako ďalšie) schvaľuje parlament, o rozhodnutiach, či sa z ktoréhokoľvek obžalovaného stane odsúdený, predsa rozhoduje súd.

To pani Kolíková tiež nevie? Ako ex ministerka spravodlivosti? Potom nám Boh pomáhaj. A teraz k tej Ústave SR.

Poznanie Ústavy SR

Pozastavenie účinnosti právnych predpisov upravuje čl. 125 Ústavy SR.

(1) Ústavný súd rozhoduje o súlade

a) zákonov s ústavou, s ústavnými zákonmi a s medzinárodnými zmluvami, s ktorými vyslovila súhlas Národná rada Slovenskej republiky a ktoré boli ratifikované a vyhlásené spôsobom ustanoveným zákonom,

b) nariadení vlády, všeobecne záväzných právnych predpisov ministerstiev a ostatných ústredných orgánov štátnej správy s ústavou, s ústavnými zákonmi, s medzinárodnými zmluvami, s ktorými vyslovila súhlas Národná rada Slovenskej republiky a ktoré boli ratifikované a vyhlásené spôsobom ustanoveným zákonom, a so zákonmi.“

A ďalej:

„Ak ústavný súd prijme návrh na konanie podľa odseku 1, môže pozastaviť účinnosť napadnutých právnych predpisov, ich častí, prípadne niektorých ich ustanovení, ak ich ďalšie uplatňovanie môže ohroziť základné práva a slobody, ak hrozí značná hospodárska škoda alebo iný vážny nenapraviteľný následok.

Platnosť rozhodnutia o pozastavení účinnosti napadnutých právnych predpisov, ich častí, prípadne niektorých ich ustanovení zaniká vyhlásením rozhodnutia ústavného súdu vo veci samej, ak rozhodnutie o pozastavení účinnosti napadnutého právneho predpisu ústavný súd už predtým nezrušil, pretože pominuli dôvody, pre ktoré bolo prijaté.“

Pani Kolíková však hovorí, že „Ústavný súd SR musí nájsť dôvody(zákonné?) na to, „aby zrušil účinnosť zákona, ktorý ešte nenadobudol účinnosť..“ to bude asi to „správne pohnutie k tomu právnemu štátu..“

Ústavný právnik

Bujňák to vysvetlil napr. pre RTVS. „Po doručení schváleného zákona má hlava štátu 15 dní na to, aby sa rozhodla, či využije svoje právo veta a vráti tento schválený zákon na opätovné prerokovanie s pripomienkami alebo či ho podpíše,“ priblížil ústavný právnik z Právnickej fakulty UK v Bratislave.

Keďže prezidentka oznámila, že využije svoje právo veta, bude novela zákona ešte opätovne predmetom rokovania parlamentu a parlament bude rokovať o pripomienkach hlavy štátu.

„Keď prelomí veto aspoň 76 poslancami NR SR, tento zákon nejde automaticky do zbierky zákonov na vyhlásenia. Stále sa však musí umožniť hlave štátu, aby povedala či ho podpíše alebo nepodpíše. Ak by povedala, že ho nepodpíše, tak potom sa publikuje v Zbierke zákonov aj bez jej podpisu a keď ho podpíše, tak potom tam bude aj s jej podpisom,“ objasnil tiež. Zrejme aj pani Kolíkovej..

Zdroj: slovlex, ústava SR, FB M. Kolíková, RTVS

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kolíková žiada, aby Ústavný súd SR zastavil účinnosť Trestného zákona ešte pred nadobudnutím účinnosti

Odoberať
Upozorniť na
30 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: