Oficiálna stránka Polície Slovenskej republiky na sociálnej sieti zdieľa video, na ktorom sa údajný ruský občan snaží aktivistov z Občianskeho tribunálu presvedčiť, že Rusko je fašistickou krajinou a že v prípade vojny na Ukrajine sa treba postaviť na stranu Ukrajiny. Túto netypickú situáciu sa muži zákona pod vedením policajného prezidenta Štefana Hamrana rozhodli ihneď využiť na to, aby občanom vysvetlili, že Slovensko je podľa nich cieľom proruskej propagandy a že polícia to vyhodnocuje ako ohrozenie života, zdravia a majetku občanov, respektíve ohrozenie demokratického zriadenia štátu.
„Slovensko je každodenným cieľom prokremeľskej propagandy, ktorá sa snaží ovplyvniť verejnú mienku a demokratické zriadenie našej krajiny. Nie sme priamym účastníkom vojny na Ukrajine, avšak sme súčasťou hybridnej vojny – vojny, ktorá sa v 21. storočí odohráva v online priestore. Podľa niekoľkých výskumov patrí Slovensko spoločne s Bulharskom k najhorším krajinám, čo sa týka počtu obyvateľov veriacich v dezinformácie v rámci Európskej únie. Ruskí propagandisti si to veľmi dobre uvedomujú a snažia sa využiť túto časť obyvateľstva na svoje ciele,“ začali svoje stanovisko na sociálnej sieti policajti.
Mohlo by vás zaujímať:
Aktivisti si od Rusa vypýtali potvrdenie o jeho národnosti
Rus, ktorý sa objavil na občianskom proteste by sa za normálnych okolností dal považovať za provokatéra, ktorému mal byť z bezpečnostných dôvodov a s cieľom jeho ochrany zamedzený prístup k aktivistom a o to sa mala postarať práve Polícia SR. Tá sa namiesto toho rozhodla Rusa medzi aktivistov pustiť a to nie je všetko – zazdieľala dokonca video z jeho konfrontácie s názorovými oponentmi.
VIDEO Putin je diktátor a vy ste ovplyvnení propagandou, odkázal mladík pri budove NR SR
„Niekedy môže dôjsť k smutno-smiešnym situáciám, keď dezinformáciami ovplyvnení ľudia nebudú veriť ani občanovi Ruskej federácie, pritom oni sami v tejto krajine nikdy neboli,“ snažia sa svoj krok odôvodniť policajti.
Spadá fejsbúkovanie pod úlohy polície?
Polícia je občanmi často kritizovaná aj za to, že sa pod Hamranovým vedením viac ako na svoje základné poslanie „pomáhať a chrániť“ sústredí na písanie statusov a ich prispôsobovanie tomu, aby mali čo najvyšší dosah. Policajti však oponujú, že sa tým len snažia efektívne bojovať v hybridnej vojne.
„Policajný zbor musí podľa zákona o Policajnom zbore chrániť život, zdravie a majetok občanov Slovenskej republiky. Potenciálne hrozby majú v 21. storočí rôzne, moderné podoby. Nejde už len o vraždy či lúpeže, ale aj o hybridné hrozby šíriace sa prostredníctvom internetu. V prípade, že hoaxy, dezinformácie či manipulácie sú zo strany Policajného zboru vyhodnotené ako potenciálne ohrozenie života, zdravia a majetku občanov, respektíve demokratického zriadenia štátu, polícia musí zo zákona konať. Policajný zbor môže konať aj verejne – a to preventívnou a modernou metódou, ktorá je prispôsobená aktuálnym trendom zo strany autorov hybridných hrozieb. Komunikácia Policajného zboru je jedným z verejných nástrojov na ochranu občanov Slovenskej republiky a efektívnym spôsobom boja proti dezinformáciám,“ uzavrela polícia.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
VIDEO Polícia zdieľa provokatéra, ktorého nemala pustiť na protest: Sme cieľom prokremeľskej propagandy!