eReport.sk
Záporožská atómová elektráreň (ZAES) je po ruskom útoku bez dodávok elektrickej energie a je pripojená na dieselové generátory.
Záporožská jadrová elektráreň. Zdroj: tasr

Vážna situácia v Záporoží: Moskva obvinila Ukrajinu z pokusu o jej obsadenie!


Ruské ministerstvo obrany v sobotu obvinilo ukrajinskú armádu zo snáh o obsadenie Záporožskej jadrovej elektrárne, ktorú od marca okupujú ruské invázne jednotky. Informovala o tom agentúra DPA.

Podľa tvrdení ruského rezortu obrany Ukrajina sústredila neďaleko záporožskej elektrárne približne 250 vojakov a „zahraničných žoldnierov“. Ruské sily však údajne túto ukrajinskú operáciu úspešne zmarili. Tieto tvrdenia Moskvy nebolo možné nezávisle overiť. Ukrajinská armáda naopak obvinila Rusko z toho, že v noci na sobotu vykonalo v okolí elektrárne niekoľko útokov.

Jadrová elektráreň bola opäť odpojená

Agentúra DPA pripomína, že v Záporožskej jadrovej elektrárni momentálne operuje šesťčlenný tím Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE). Táto dozorná agentúra OSN v sobotu oznámila, že záporožská elektráreň bola opäť odpojená od prenosovej sústavy, k čomu nakrátko došlo už 25. augusta. Elektráreň však podľa MAAE naďalej pokračuje v dodávaní elektriny do siete prostredníctvom záložného vedenia.

Misia delegácie medzinárodnej agentúry

Misia MAAE pod vedením riaditeľa tejto dozornej agentúry OSN Rafaela Grossiho pricestovala do elektrárne 1. septembra po tom, čo bolo jej okolie viackrát ostreľované, z čoho sa navzájom obviňovali Ukrajina aj Rusko. To vyvolalo obavy z toho, že by v tejto najväčšej európskej atómovej elektrárni mohlo dôjsť k jadrovej katastrofe.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Michail Gorbačov na prvom summite s Ronaldom Reaganom v Ženeve v novembri 1985.
  2. Ruská armáda zrejme nedokáže udržať súčasnú intenzitu bojov na Ukrajine a tento rok tam pravdepodobne nedosiahne väčšie územné zisky
  3. Na videosnímke mladík, ktorý o sebe tvrdil, že je Rus, ale je za Ukrajinu.
  4. Dobré správy
  5. Na Ukrajine prebiehajú boje
  6. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
  7. Súd EÚ rozhodol
  8. Boje na Ukrajine neutíchajú
  9. Príliš skoro na mier?
  10. Na snímke z 1. mája 2022 ruský vojak hliadkuje v priestoroch Záporožskej atómovej elektrárene pri meste Enerhodar na juhovýchode Ukrajiny.

Grossi sa v piatok večer vrátil do Viedne, ale v elektrárni zostalo šesť inšpektorov MAAE. Podľa tvrdení Ruska by mali zostať v elektrárni ešte niekoľko dní, pričom dvaja z nich by tam mali pôsobiť dlhodobejšie.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vážna situácia v Záporoží: Moskva obvinila Ukrajinu z pokusu o jej obsadenie!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: