eReport.sk
NBÚ - ilustračné foto
NBÚ - ilustračné foto. Zdroj: tasr

Vláda nestihla zablokovať tzv. dezinformačné weby. Budú o nich rozhodovať súdy?

Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) od októbra príde o právomoc blokovať škodlivý obsah. Legislatíva mu to umožňuje iba do 30. septembra. Pripravovaná novela zákona o kybernetickej bezpečnosti, ktorá má upraviť blokovanie škodlivého obsahu nastálo, už prešla pripomienkovým konaním, na vládu sa zatiaľ nedostala.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Putin demonštruje svoju enormnú silu!
  2. My nie sme vo vojne!
  3. Na videosnímke mladík, ktorý o sebe tvrdil, že je Rus, ale je za Ukrajinu.

Inštitút blokovania zaviedol parlament v rámci balíka opatrení súvisiacich so situáciou na Ukrajine. Cieľom bolo zabrániť šíreniu dezinformácií a iného škodlivého obsahu na internete. NBÚ umožnil zákon najprv blokovať weby do konca júna, neskôr parlament predĺžil platnosť právomoci do 30. septembra.

Zablokovaní

Do konca júna boli zablokované štyri weby. V predĺženom období od júla do konca septembra nevydal NBÚ žiadne rozhodnutie o blokovaní. V súčasnosti teda nie je zablokovaný žiadny web, informuje stránka NBÚ.

Škodlivý obsah

Ako škodlivý obsah zákon definoval programový prostriedok alebo údaj, ktorý zapríčiňuje alebo môže zapríčiniť kybernetický bezpečnostný incident. Za škodlivú aktivitu sa považovala akákoľvek činnosť, ktorá zapríčiňuje alebo môže zapríčiniť kybernetický bezpečnostný incident, podvodnú činnosť, odcudzenie osobných údajov alebo citlivých údajov, závažné dezinformácie a iné formy hybridných hrozieb.

Novela NBÚ

V novele NBÚ navrhol v blokovaní viaceré úpravy, ktoré majú podľa úradu priniesť ešte väčšiu transparentnosť a efektívnejšiu kontrolu. Blokovanie by sa malo napríklad vykonávať na základe rozhodnutia súdu. Riaditeľ NBÚ by tiež mohol kontrolnému výboru v parlamente predkladať správu o zablokovaných subjektoch. Chce tiež, aby boli vydané rozhodnutia prístupné verejnosti.

V polovici augusta úrad v stanovisku priblížil, že sa zaoberá pripomienkou rezortu spravodlivosti. Vzhľadom na vyhodnocovanie pripomienok vtedy nechcel návrh, s ktorým pôjde na vládu, bližšie špecifikovať.

Judikatúra ESĽP

V rámci Rady Európy je zriadený Európsky súd pre ľudské práva, ktorý posudzuje, či štáty konkrétnych prípadoch zabezpečili ochranu ľudských práv. ESĽP upozorňuje na to, že zablokovanie webu je „extrémne opatrenie, ktoré je porovnateľné so zákazom celého média či televízie.“

V niekoľkých rozsudkoch tak ESĽP vytvoril pomerne ustálenú judikatúru, v ktorej stanovuje komplexné ochranné podmienky proti zneužívaniu moci pri blokovaní webov.

Zdroj: tasr, judikatúra ESĽP


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vláda nestihla zablokovať tzv. dezinformačné weby. Budú o nich rozhodovať súdy?

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie