eReport.sk
Šéf OSN je skeptický
Stretnutie šéfa OSN, ukrajinského a tureckého prezidenta, foto:tasr/AP

Erdogan predostrel Putinovi ponuku. Bude Turecko mediátorom konfliktu?


Turecko sa ponúklo za tzv. sprostredkovateľa v spore týkajúcom ukrajinskej Záporožskej jadrovej elektrárne okupovanej Ruskom, v rámci ktorého sa Moskva s Kyjevom obviňujú zo vzájomného ostreľovania. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan to v sobotu povedal v telefonickom rozhovore ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, informuje agentúra AFP.

„Prezident Erdogan uviedol, že Turecko môže zohrať úlohu sprostredkovateľa čo sa týka Záporožskej jadrovej elektrárne, rovnako, ako to už urobilo pri obilnej dohode,“

uviedla kancelária tureckého prezidenta.

Erdogan s Putinom diskutovali aj o vývoji situácie týkajúcej sa vývozu obilia z Ukrajiny či plánoch na pokračovanie výstavby tureckej jadrovej elektrárne Akkuyu, informuje agentúra Reuters. Objala lídri sa zároveň dohodli, že o týchto otázkach budú podrobnejšie rokovať na Summite Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (SCO), ktorý sa má 15.-16. septembra konať v uzbeckom meste Samarkand. Erdogan v telefonáte vyjadril ruskému prezidentovi aj sústrasť v súvislosti so smrťou posledného sovietskeho lídra Michaila Gorbačova.

Turecký prezident navštívil ešte v auguste Ľvov, kde sa stretol s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. V súvislosti s pretrvávajúcimi bojmi okolo záporožskej elektrárne vtedy vyjadril obavy a varoval pred nebezpečenstvom „ďalšieho Černobyľa“.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ruská armáda zrejme nedokáže udržať súčasnú intenzitu bojov na Ukrajine a tento rok tam pravdepodobne nedosiahne väčšie územné zisky
  2. Na videosnímke mladík, ktorý o sebe tvrdil, že je Rus, ale je za Ukrajinu.
  3. Dobré správy
  4. Na Ukrajine prebiehajú boje
  5. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
  6. Súd EÚ rozhodol
  7. Zelenskyj ďakuje Nórsku

Záporožskú atómovú elektráreň obsadili už v prvých týždňoch invázie ruské vojská, prevádzkujú ju však naďalej ukrajinskí pracovníci. Toto zariadenie sa odvtedy nachádza na frontovej línii. Rusko a Ukrajina sa v posledných týždňoch navzájom obviňujú z ostreľovania jadrovej elektrárne, čo vyvoláva vo svete obavy z možného úniku radiácie.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Erdogan predostrel Putinovi ponuku. Bude Turecko mediátorom konfliktu?

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: