eReport.sk
Upozornil na to známy advokát
Bývalý policajný prezident Štefan Hamran. Foto: tasr

Podľa Palka Hamranova polícia zablúdila v politike: Fico je brutálny, ale niekedy hovorí pravdu!


Podľa exministra vnútra Vladimíra Palka súčasné vedenie polície na čele s policajným prezidentom Štefanom Hamranom a ministerstva vnútra na čele s ministrom Romanom Mikulcom zatiahlo políciu do politiku. Hlavným vinníkom tohto zlyhania má byť pri tom práve Mikulec, ktorého sa dnes opozícia neúspešne pokúšala odvolávať v parlamente. Palko naviac tvrdí, že opozičný líder Robert Fico vo svojich vyhláseniach má niekedy aj pravdu a že neslušnú a agresívnu komunikáciu vyšetrovateľov NAKA, ako aj sporné zachádzanie s väznenými netreba ignorovať.

„Slovenská polícia zablúdila v politike, do ktorej sa nemala nikdy dostať. A politika zablúdila do polície. Začalo sa to už dávno pred vojnou na Ukrajine, ale vojnou sa to ešte zhoršilo. Nie je to len jej chyba, zaslúžili sa o to aj politici,“ vyjadril sa Palko pre Štandard s tým, že žiadny policajný prezident nevystupoval tak politicky ako Hamran: „Za tridsaťjedna rokov existencie samostatného Policajného zboru SR tu nebol žiaden policajný funkcionár, ktorého verejné výroky by sa dali označiť za politické či politizujúce a namierené proti opozícii. Policajní prezidenti obvykle často nevystupovali verejne, obvykle ani neboli príliš známi. Ak sa vyskytol funkcionár ako Jaroslav Spišiak, ktorý bol pre médiá mimoriadne zaujímavý, tak hovoril vecne k policajnej problematike. S nástupom policajného prezidenta Hamrana sa to zmenilo. Už viackrát sme písali na Štandarde, že Hamran príliš zaťahuje políciu do zápasu s Ficom, a teda do zápasu politického.“

Prestrelka Hamran vs. Fico

Ficove vyjadrenia na adresu polície sú vraj brutálne, no niekedy aj pravdivé. „Fico bol neslýchane brutálny, ale hovoril niekedy pravdu,“ uvádza Palko dodávajúc, že pri spore Fica s políciou mal reagovať minister Mikulec, nie policajný prezident Hamran.

„Vrcholom zatiaľ bola minulotýždňová slovná prestrelka medzi ním a Robertom Ficom. Prvé, čo mi napadlo, keď som pozeral na Hamrana, bolo: a kde je Mikulec? Kde je minister vnútra, ktorému je podľa zákona Policajný zbor podriadený, keď je tento policajný zbor napádaný opozičným politikom? Minister vnútra je politik a politik mal reagovať na útoky proti polícii zo strany iných politikov. Preto je Mikulec viac vinný ako Hamran. Mikulec takto zlyhal už viackrát,“ skonštatoval.

Je Ficove stíhanie pritiahnuté za vlasy?

Fico mal podľa Hamranovej polície vytvoriť organizovanú zločineckú skupinu, ktorá mala za cieľ diskreditovať ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) a exprezidenta SR Andreja Kisku. O ich daňových deliktoch sa však rozprávalo už dlhšie a preto Fico nemá byť tým, kto s informáciami o prešľapoch týchto politikov vyšiel na verejnosť ako prvý. Vláda okrem toho celé roky sľubovala stíhanie Fica za „kradnutie“, ku ktorému však objektívne neprišlo.

„Stíhanie Roberta Fica za ´zorganizovanie zločineckej skupiny´ je výstrel vedľa a ťažko očakávať, že bude viesť k odsúdeniu súdom. Môžem len zopakovať svoj názor z jari, keď došlo k Ficovmu obvineniu. Na základe zverejnených informácií sa konštrukcia o organizovanej skupine javí ako kŕčovitá a značne pritiahnutá za vlasy. Aby sme to preložili do normálnej reči. Dávnejšie sa šírili chýry o Matovičových podnikateľských daňových únikoch a podobne o únikoch Andreja Kisku,“ myslí si exminister.

WhatsApp „apačov“, zachádzanie s väznenými či sporný policajný Facebook

Palko sa taktiež pristavil pri iných kontroverzných témach, ktoré sa v súčasnosti týkajú policajného zboru a ktoré vláda tak nejak nerieši. Médiami a sociálnymi sieťami sa prehnal napríklad prepis komunikácie tzv. „čurillovcov“, alebo „apačov“, ktorý sa cez aplikáciu WhatsApp mali rozprávať o rôznych záležitostiach. Mnohí túto komunikáciu považujú za nechutnú.

„Vedenie ministerstva a polície sa mali od takejto komunikácie ostro dištancovať. Ale ono na ne vôbec nereaguje. Minulý týždeň Fico zverejnil esemesky, ktoré mali dokazovať, že policajti a prokuratúra predkladajú návrhy sudcom v prípravnom konaní podľa toho, aký sudca má práve službu. Môže sa jednať napríklad o návrh na vzatie obvineného do väzby. Harmonogram služieb sudcov si policajti zrejme nejako zaobstarali. Zrejme policajti vedia, na ktorého sudcu sa môžu spoľahnúť, že rozhodne o návrhu kladne. Alebo ktorý sudca im vyhovie po kamarátskej linke. Je to trochu nebezpečná prax,“ tvrdí Palko.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Prezident Policajného zboru SR Štefan Hamran počas tlačovej konferencie.
  2. Na kombosnímke zľava obvinený Marek Kaňka a jeho kamarát Eduard Heger.
  3. Hamran a čurillovci sa vyhrážajú
  4. Nvotová sa nevzdáva
  5. V Smere stojíme za Slovenskom
  6. Štátny tajomník Andrej Stančík
  7. Igorove kvalifikácie
  8. V Smere stojíme za Slovenskom
  9. Podvodom Vlčanovho ministerstva
  10. November 2020: Minister financií Eduard Heger (vľavo) predstavil nového šéfa Finančnej správy Jiřího Žežulku (vpravo).
  11. Vladimír Pčolinský.
  12. Hamran a čurillovci sa vyhrážajú
  13. Prezident PZ SR Štefan Hamran

To však nie je všetko. Sporné sú podľa exministra aj zaobchádzanie s väznenými a obvinenými, alebo policajné aktivity na sociálnej sieti Facebook, na ktorej si polícia vraj našla v štáte vnútorného nepriateľa a iné názory automaticky nálepkuje ako ruskú propagandu.

„Množia sa chýry o takom zaobchádzaní s obvinenými, ktoré už hraničí s psychickým terorom alebo je už za tou hranicou. Cieľom má byť ich psychické zlomenie. Z exilu o nich hovoril bývalý šéf operatívcov NAKA v Bratislave Ján Kaľavský. Oddeliť pravdu od fám nebude jednoduché. Ale neskrývané predvádzanie brutality (vylamovanie dverí pri zatýkaní Vladimíra Pčolinského, domová prehliadka u Branislava Zuriana) si pamätáme,“ dodal Palko.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Podľa Palka Hamranova polícia zablúdila v politike: Fico je brutálny, ale niekedy hovorí pravdu!

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre