eReport.sk
Heger a Remišová sú jednotkami neschopnosti
Predseda Smeru-SD Robert Fico. Zdroj:fb/robertficosk

Mal Fico pravdu? Polícia netuší, kto k nám z Ukrajiny prichádza!

Vojna na Ukrajine a opatrenia prijaté v súvislosti s prílevom odídencov ovplyvnili aj štruktúru nelegálnej migrácie na Slovensku. Stúpol počet prekročení zelenej hranice s Ukrajinou. Polícia ich zaznamenala najmä v marci. Dopúšťali sa ich najmä Ukrajinci s cieľom vyhnúť sa vyhlásenej mobilizácii.

 Hovorkyňa Prezídia PZ SR tiež uviedla, že v súvislosti s obrovskou náhlou záťažou základných útvarov hraničnej a cudzineckej polície pre registrácie dočasného útočiska odídencov z Ukrajiny poklesol počet vykonaných kontrol legálnosti pobytu.

„Mimo hraničného priechodu bolo za osem mesiacov roku 2022 v smere do SR zadržaných 346 cudzincov, čo je takmer dvojnásobný nárast oproti rovnakému obdobiu minulého roka. Až v 92,2 percenta prípadov išlo o Ukrajincov (319). Zvyšných 14 percent tvorili príslušníci ďalších 14 štátov, napríklad Turci, Sýrčania, Afganci, Česi či Moldavci. „

Denisa Bárdyová, hovorkyňa Prezídia PZ SR

Posilnenie kontroly

Zároveň upozornila, že Ukrajinci, ktorí sa dopúšťali neoprávneného pobytu pred vypuknutím konfliktu alebo boli zo SR vyhostení, mohli po vypuknutí konfliktu na Ukrajine vstupovať na naše územie alebo do iných krajín Európskej únie a s inštitútom dočasného útočiska aj legálne v danej krajine zotrvávať.
  

S cieľom znížiť neoprávnené prechody zelenou hranicou posilnili hliadky policajtov aj príslušníci Ozbrojených síl SR. „Personálnu a technickú podporu poskytla Slovenskej republike aj Česká republika vyslaním príslušníkov cudzineckej polície. Personálne zdroje boli doplnené aj pracovníkmi agentúry Frontex, nasadení boli taktiež dánski experti,“ doplnila Bárdyová.

Kritik Fico

Predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico už v marci na tlačových konferenciách poukazoval na to, že Slovensku hrozí okrem prílevu ľudí, ktorí z Ukrajiny prichádzajú naozaj hľadať ochranu a bezpečie, aj príchod členov rôznych zločineckých organizácií. Za slabé kontroly na hraniciach neraz kritizoval ministra vnútra Romana Mikulca, ktorého sa opätovne snaží odvolať z funkcie.

Minister vnútra i šéf PZ SR Štefan Hamran opakovane tvrdili, že predseda Smeru zavádza a šíri ruský naratív, s dovetkom, že z Ukrajiny k nám prichádzajú len ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a nemajú žiadne postranné úmysly.


 

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Mal Fico pravdu? Polícia netuší, kto k nám z Ukrajiny prichádza!

Odoberať
Upozorniť na
9 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti