eReport.sk
Foto: BLAZE Pro / Shutterstock

Otestujte sa! Fakty a mýty o útoku na dvojičky. Vyznáte sa v nich?

Dnes (11.9.) ubehlo už dvadsať rokov od teroristického útoku na Svetové obchodné centrum v New Yorku. Ľudia si spomínajú na to, kde práve boli, keď ich táto správa zastihla a aké pocity to v nich zanechalo. Ako to už býva, okolo útoku vznikali mnohé konšpiračné teórie, ktoré zatieňovali fakty. Ako sa darí vám rozlišovať fakty od mýtov? Otestujte sa!

Teroristi na dvojíčky zaútočili už osem rokov pred útokom v roku 2001

Správne! Nesprávne!

K prvému bombovému útoku na Svetové obchodné centrum došlo 26. februára 1993, keď v žltej dodávke zaparkovanej v podzemnej garáži pod Severnou vežou vybuchla 600-kilogramová nálož. Zabila šesť ľudí a viac ako tisíc ich zranila.

Prezident USA George Bush v čase útoku sedel v jednej z tried základnej školy na Floride

Správne! Nesprávne!

George Bush v čase útoku na dvojičky sedel v jednej z tried základnej školy na Floride, keď k nemu pristúpil jeho šéf úradu Andrew Card, ktorý mu niečo pošepkal. To niečo, bola práve správa o teroristických útokoch priamo v New Yorku. To, ako sa Bush pri šokujúcej správe tváril, a aj to, že pokračoval ďalej v čítaní rozprávky pre školákov, svedčilo o tom, že o tom už musel vedieť, inak by sa nechoval tak pokojne. Aspoň toto si myslia pochybovači o útokoch.

Lietadlá mohli zostreliť

Správne! Nesprávne!

Nad inkriminovanou oblasťou prelietajú stovky lietadiel. Nájsť konkrétne podozrivé dopravné lietadlá a zostreliť ich v rámci času od únosu po samotný pád nie je v silách žiadnej armády.

Napriek zničeniu a devastácii budov bolo niekoľko ľudí zachránených

Správne! Nesprávne!

Spod ruín dvojičiek bolo zachránených 18 ľudí.

Všetky lety po útoku boli zrušené. Iba jedno lietadlo dostalo povolenie vzlietnuť

Správne! Nesprávne!

Lawrence Van Sertima z Miami bol uhryznutý hadom a rýchlo potreboval antivenín. Najbližšie dodávky boli v NYC a San Diegu. Let bol sprevádzaný dvoma bojovými lietadlami do San Diega a Lawrenca zachránili práve v čas.

Lietadlo, ktoré vletelo do dvojičiek, bolo riadené na diaľku

Správne! Nesprávne!

Veľmi častá teória, je však mimo reálnych technických možností. Boeing nie je lietadlo na baterky. Aj napriek vyjadreniam spoločnosti Boeing, ktorá túto teóriu oficiálne vyvrátila, pretrvávala veľmi dlho. „Jediné miesto, z ktorého je možné udeľovať príkazy, je pilotná kabína,“ uviedla firma v oficiálnom stanovisku.

Útok by Arabi nezvládli sami naplánovať

Správne! Nesprávne!

Predstavy o Araboch ako technických zaostalcov poukazuje skôr na intelektuálny deficit šíriteľov tejto teórie. Podľa mnohých zdrojov Usáma bin Ládin vyštudoval staviteľstvo – dokonca v čase, keď sa budovy WTO mali stavať. Štúdium bolo logické, keďže za bohatstvo Ládin vďačil práve staviteľskému umeniu svojho otca.

Najmladšou obeťou útoku bolo iba dvojročné dieťa

Správne! Nesprávne!

Christine Lee Hansonová bola najmladšou obeťou útokov, mala iba 2 roky. Bola to jej prvá cesta lietadlom a sedela na palube 175.

Odhaduje sa, že v tento deň stratilo až 3 000 detí svojich rodičov

Správne! Nesprávne!

Takto ste obstáli:

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti