eReport.sk
chata
Snímka z nahrávky na poľpovníckej chate. foto: video/fb

Obnovia kauzu poľovníckej chaty? Žiada o to Generálnu prokuratúru SR známa mimovládka!

Nadácia Zastavme korupciu žiada Generálnu prokuratúru (GP) SR, aby obnovila vyšetrovanie v kauze odposluchov z poľovníckej chaty. Kritizuje novembrové uznesenie nitrianskeho krajského prokurátora o zrušení trestného stíhania vo veci pytliactva.

„Nadácia preto podáva podnet podľa paragrafu 363 Trestného poriadku a žiada zrušiť uznesenie krajského prokurátora. Používanie paragrafu 363 v prípade stopnutých trestných konaní kritizuje. V tomto prípade však podľa nadácie môže prispieť k obnoveniu vyšetrovania v sledovanej kauze,“ informovala komunikačná manažérka nadácie Lucia Pazičová.

Nadácia poukázala na 15 rozhodnutí súdov z minulosti

Pytliactvo sa preverovalo ako trestný čin spáchaný závažnejším spôsobom konania, konkrétne so zbraňou. To však krajský prokurátor Ivan Mandalov považuje za nedôvodné, keďže v prípade útokov so zbraňou má ísť o ľudí a nie zvieratá.

Zdroj: fb/nadaciazastavmekorupciu

„Viaceré rozsudky okresných súdov však uvádzajú opak. Podobné konania posudzujú ako spáchanie trestného činu týrania závažnejším spôsobom,“ argumentuje nadácia. K podaniu preto pripojila spisové značky 15 takýchto rozhodnutí súdov, „ktoré sú v rozpore s právnym názorom krajského prokurátora“.

O zmenu sa usiluje aj Kolíkovej rezort

Zmenu v definícii trestného činu spáchaného so zbraňou rieši aktuálne aj ministerstvo spravodlivosti v návrhu novely Trestného zákona. Má sa tak zjednotiť nejednotná aplikačná prax, a to najmä v spojitosti s trestným činom týrania zvierat. Podľa ministerstva vznikali nejasnosti, či použitie zbrane proti zvieraťu sa tiež považuje za závažnejší spôsob konania, keďže takáto zbraň nie je použitá proti telu človeka, ale jej použitie v týchto prípadoch zjavne robí útok dôraznejším. Ustanovenie sa má preto doplniť tak, aby sa za trestný čin spáchaný so zbraňou považoval aj ten voči zvieraťu.

Vo viacerých médiách boli v októbri zverejnené videá a ich prepisy, ktoré zobrazujú, ako sa na poľovníckej chate stretávali šéf Smeru-SD Robert Fico, obhajca obvineného policajného exprezidenta Tibora G. Marek Para, bývalý minister vnútra Robert Kaliňák, podnikateľ Miroslav Bödör a syn Tibora G. Pavol.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. chata
  2. Moderátor RTVS Marek Makara.
  3. Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic
  4. Mária Kolíková (Za ľudí).
  5. Vo svete sa šíri nový variant koronavírusu
  6. Český premiér Andrej Babiš prichádza na sociálny summitu EÚ
  7. Zuzana Čaputová.
  8. Podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová.
  9. Slovenský premiér Eduard Heger
  10. Kapitánom reprezentácie bude Marek Hrivík


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Obnovia kauzu poľovníckej chaty? Žiada o to Generálnu prokuratúru SR známa mimovládka!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php