eReport.sk
Šéf polície Štefan Hamran Foto: tasr

Hamrana desí postoj Žilinku vo vzťahu k vyšetrovateľom NAKA: Policajti dnes krútia hlavami!

Po odchode Petra Kovaříka z postu prezidenta policajného zboru poveril minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) Štefana Hamrana dočasným vedením polície. Ten už od prvého dňa vo funkcii zobral zverenú moc do svojich rúk a spustil v polícii čistky na najvyšších miestach. V rozhovore pre internetový portál Aktuality.sk sa Hamran vyjadril, že odvolaní policajti nemali jeho dôveru a nevedel sa preniesť cez ich pôsobenie pod predošlými šéfmi polície. V rozhovore ďalej uviedol aj to, že má pochybnosti o práci generálneho prokurátora Maroša Žilinku a stále mu nie je jasné, prečo nezbavil obvinenia vyšetrovateľov NAKA, ktorých legálne odposluchy Slovenskej informačnej služby (SIS) usvedčujú z trestných činov zneužívania právomoci verejného činiteľa a marenia spravodlivosti a rovnako tak sa dotkol aj kauzy „poľovnícka chata.“

Aktuálny šéf policajného zboru hodnotil v rozhovore aj prácu generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Tvrdí, že s ním v minulosti policajti ani prokurátori nemali žiadny problém a považovali ho za profesionála, ktorý sledoval verejný záujem.

Policajti vraj na Žilinku menia názor

Po jeho zvolení do pozície generálneho prokurátora menia podľa Hamrana niektorí policajti na Žilinku názor. „Keď bol ešte Žilinka na špeciálnej prokuratúre aj naši si ho chválili, že to bol profesionál a dobre sa s ním spolupracovalo. Dnes krútia hlavami,“ konštatuje.

Dnes sa však Hamranovi práca Žilinku v mnohých ohľadoch nepozdáva. Môže to súvisieť aj s vyhlásením Žilinku, že neskladal svoj sľub na boj proti oligarchom, z ktorého si dnes spravila vládna koalícia svätú vojnu, ale na dodržiavanie zákonnosti.

„V minulosti s ním nebol žiadny problém, sledoval verejný záujem. Dnes mi generálna prokuratúra a jej podriadené štruktúry naznačujú, že tí vyšetrovatelia sú neprofesionálni, nevedia to robiť, konajú nezákonne. Desí ma to,“ hovorí v rozhovore Hamran.

Hamran sa opäť zastal obvinených vyšetrovateľov

V rozhovore pre Aktuality.sk sa dočasný policajný šéf dotkol aj obvinenia vyšetrovateľov NAKA, ktorí podľa neho vyšetrujú dôležité politické kauzy. Práve na nich sa dnes vzťahuje obvinenia z dvoch trestných činov. Krajský súd v Bratislave dotyčných vyšetrovateľov NAKA prepustil z väzby, ale nezbavil ich obvinenia. Minister vnútra Mikulec spolu so šéfom polície Hamranom však nechali obvinených vyšetrovateľov ďalej pokračovať v práci, ktorá môže zaváňať konfliktom záujmov.

Hamranovi sa pokračujúce obvinenie vyšetrovateľov NAKA nepozdáva, aj keď ich z nekalej činnosti usvedčujú legálne odposluchy SIS. „Necítim sa komfortne, keď sú vyšetrovatelia NAKA stále obvinení, i keď podľa súdu nič zlé neurobili,“ konštatuje Hamran pričom na margo generálneho prokurátora dodáva, že „prokuratúra to necháva v špekulatívnej rovine, hoci je jedinou inštanciou, ktorá môže dať bodku za týmto traumatizujúcim príbehom.“

„Videl som tam aj niečo iné, ako len krájanie slaniny“

Reč padla aj na poľovnícku chatu. Hamran v tejto veci rovnako odmieta tvrdenie generálneho prokurátora, či krajskej prokuratúry v Nitre, že získané záznamy nemôžu byť použité v žiadnej ďalšie trestnej veci, pretože boli nadobudnuté nezákonne a navyše vo veci s inou podstatou, teda pytliactvom. „Prokurátori posudzujú zákonnosť v rámci prípravného konania – a pred začatím trestného stíhania. Tu však boli zabezpečené nejaké dôkazy aj príkaz sudcu, ktorého postup nespochybnil ani Žilinka,“ uvádza v rozhovore Hamran.

„Rovnako si nespomínam, že by spochybnil postup dozorujúceho prokurátora. Nepáčil sa mu len postup vyšetrovateľa, ktorý však konal na pokyn dozorujúceho prokurátora. A odobrili to aj dvaja sudcovia, takže z jeho strany to bolo legitímne a zákonné,“ tvrdí Hamran, pričom dodáva, že „tam okrem krájania slaniny videl a počul aj iné veci, ktoré sú celkom závažné.“

Zdá sa byť veľmi zvláštne, že obrazovo – zvukové záznamy vyhotovené pre podozrenie z pytliactva sú dnes zaevidované v spise „Očistec,“ ktorý vedie rovnomenný tím. Navzájom nesúvisiace vyšetrovania majú podľa Hamrana niekoľko spoločných bodov, pre ktoré sa domnieva, že sú aj naďalej použiteľné. „Všetky dôkazy sú zdokumentované v kauze Očistec, ktorú dozoruje špeciálna prokuratúra. Uvidíme, ako sa s tým nakoniec vysporiadať súd,“ uzatvára dočasný prezident policajného zboru v rozhovere pre portál Aktuality.sk.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. chata
  2. Generálny prokurátor Maroš Žilinka počas tlačového brífingu.
  3. chata
  4. Štefan Hamran počas kontrol polície.
  5. Dočasne poverený prezident Policajného zboru SR Štefan Hamran.
  6. Český policajný prezident Jan Švejdar.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Hamrana desí postoj Žilinku vo vzťahu k vyšetrovateľom NAKA: Policajti dnes krútia hlavami!

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php