eReport.sk
Robert Fico a advokáti, foto:yt/smersd

VIDEO Fico žiada prepustenie Bödöra: Týrajú ho ako v Guantaname! Osobné prehliadky každých 15 minút

Predseda Smeru Robert Fico dnes nahral na sociálnu sieť video, kde spolu s advokátmi obvineného nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra vyjadrujú k rozhodnutiu Ústavného súdu SR o tom, že Najvyšší súd SR porušil ústavné práva obvineného podnikateľa.

Fico spoločne s advokátmi konštatovali, že celé 18 mesačné držanie Bödöra vo väzbe je výsledkom politickej motivácie prokurátorov a sudcov, ktorí sú prepojení na vládnu koalíciu a Matoviča, ktorému ide len o likvidáciu opozície a ľudí s ňou spájaných, a to za každú cenu.

Ústavný súd dal za pravdu Bödörovi

Fico vo svojom vystúpení upozorňuje na rozhodnutie ústavného súdu, ktorý konštatoval, že ústavné práva inžiniera Bödöra boli porušené rozhodnutiami senátu Najvyššieho súdu SR. Ústavný súd totiž potvrdil, že Najvyšší súd nemal odmietnuť oprávnené žiadosť o prepustenie obvineného. Z toho dôvodu sudcovia ústavného súdu priklepli obhajcom obvineného finančné odškodné.

Zdroj: video:yt/smersd

Ústavný súd Slovenskej republiky rozhodol, že boli hrubo porušené ústavné práva inžiniera Bödöra v rozhodnutí o jeho väzbe. Tieto práva neporušil obecný úrad v nejakej dedine, ktorá ma 300 občanov, ale Najvyšší súd SR a to tak, že ústavný súd musel rozhodnutie Najvyššie súdu o väzbe inžiniera Bödöra zrušiť a vrátiť mu vec na opätovné rozhodnutie,“ konštatuje Fico, pričom sa pýta. „Je to naozaj vôľa Matoviča a Lipšica likvidovať opozíciu a osoby s ňou spájané silnejšia, ako ústavnosť a základné práva?“

Najvyšší súd porušil dve základné práva obvineného

Advokát obvineného, syn bývalého policajného prezidenta Tibor Gašpar mladší, sa vo spoločnom videu vyjadril, že práva jeho klienta boli porušené minimálne v dvoch prípadoch. Ide o prezumpciu neviny a právo na zákonného súdu. Obhajcovia obvineného totiž považujú sudcov Najvyššieho súdu, ktorí rozhodujú o prípade ich klienta za očividne zaujatých.

„U nášho klienta boli porušené dve základné práva. Prvým bolo právo na zákonného sudcu a druhým právo na prezumpciu neviny. Je neprípustné, aby sudca najvyššieho súdu pri rozhodovaní o väzbe vyslovil názor, že jediný spôsob, akým sa môže náš klient vyhnúť dlhoročnému trestu je ovplyvňovanie svedkov. O to viac, keď z 18 mesiacov jeho väzobné stíhania sú takmer 5 mesiacov nečinní a dôkazná situácia voči nášmu klientovi je obmedzená na jednu nepriamou výpoveď kajúcnika, ktorý bol po svojom výsluchu za odmenu prepustený z väzby na slobodu,“ tvrdí Gašpar mladší.

Klamali, že za ním príde rodina a namiesto toho dostal osobnú prehliadku so psom

Za esenciálne považuje ďalší obhajca obvineného Bödora, advokát Marek Para to, že už aj Ústavný súd SR konštatoval porušenie prezumpcie neviny, pričom ich spoločného klienta, tak prokuratúra, ako aj súdy opakovane prezentujú na verejnosti a v médiách ako už vinného a to len preto, lebo voči nemu nemajú žiadne relevantné dôkazy.

Para tvrdí, že jeho klientovi polícia povie, že za ním príde rodina, manželka a maloleté deti. Nechajú ho čakať aj hodinu a potom mu podľa slov advokáta vysmejú, že nikto nepríde lebo ich návštevu nepovolili a na miesto toho dostane obvinený dôkladnú osobnú prehliadku za prítomnosti služobného psa, ako keby bol terorista.

Bude vás zaujímať:

  1. Poslanec Národnej rady SR Robert Fico (SMER-SD).
  2. chata
  3. Zuzana Čaputová.
  4. Podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová.
  5. Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominat OĽaNO).
  6. Kapitánom reprezentácie bude Marek Hrivík
  7. Hotelová služba.
  8. Rakúsky kancelár Sebastian Kurz

„Senát 9T Špecializovaného trestného súdu (v ktorom sedí aj jeho predseda Ján Hrubala, kritizovaný Ficom za spolitizované rozhodnutia. pozn. red) si dal osobitne záležať na tom, aby na poslednom rozhodovaní o väzbe prezentovali nášho klienta v putách, ktoré sú na rukách a nohách spojené reťazou a sú typické pre stredovek. Náš mandant bol na pokyn uvedeného senátu takýmto spôsobom prezentovaný verejnosti a médiám a pred tým bol premiestnený do Leopoldova, kde mu neprimerane často robili osobné prehliadky a to za použitia služobné psa, čo pripomínalo praktiky na Gautanáme, konštatuje na záver videa advokát Para.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Fico žiada prepustenie Bödöra: Týrajú ho ako v Guantaname! Osobné prehliadky každých 15 minút

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti