eReport.sk
Zdravotník v ochrannom oblečení na infekčnej klinike, v ktorej je hospitalizovaný pacient s novým koronavírusom, 25. februára 2020 v Zehrabe.
Ilustračná snímka. Foto: tasr/ap

Omikron preniká na Slovensko: Pribudli ďalšie prípady tohto variantu koronavírusu

Na Slovensku potvrdili ďalšie tri prípady variantu omikron nového koronavírusu. Dve osoby boli zaočkované dvoma dávkami vakcíny proti ochoreniu COVID-19, jedna nezaočkovaná. Celkovo je v krajine potvrdených sedem prípadov variantu omikron. TASR o tom informoval Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Prvá osoba sa nakazila v spoločnej domácnosti s osobami, u ktorých už bol omikron potvrdený po návrate zo zahraničia. „Osoba od začiatku dodržiavala režim karantény a po pozitívnom testovaní domácu izoláciu. Klinický priebeh ochorenia bol ľahký,“ opísal hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Druhý nakazený zo zahraničia neprišiel

Druhá osoba bola bez cestovateľskej anamnézy, ochorenie sa prejavilo klinickými príznakmi. „Kontakty boli zabezpečené a testované, pozitívne vzorky budú sekvenované,“ uistil Mikas. Tretia nezaočkovaná osoba má potvrdenú cestovateľskú anamnézu, na územie Slovenska sa vrátila z Afriky. „Karanténa po príchode na Slovensko bola dodržaná,“ uviedol Mikas.

Predpokladajú, že je výskyt omikronu na Slovensku vyšší

Vzhľadom na vlastnosti variantu a zaznamenaný výskyt u osoby bez cestovateľskej anamnézy ÚVZ predpokladá, že reálny výskyt omikronu v populácii je vyšší, než naznačujú priebežné výsledky sekvenácie pozitívnych vzoriek.

Bude vás zaujímať:

  1. Poslanec Národnej rady SR Robert Fico (SMER-SD).
  2. chata

ÚVZ preto dôrazne odporúča dať sa zaočkovať proti ochoreniu COVID-19 a dôsledne dodržiavať protiepidemické opatrenia. „Očkovaním sa významne zníži riziko závažného priebehu infekcie a ťažkého priebehu ochorenia COVID-19,“ dodal Mikas.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Omikron preniká na Slovensko: Pribudli ďalšie prípady tohto variantu koronavírusu

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti