tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Na kombosnímke zľava Ľudovít Makó a Boris Beňa v časoch, keď zastávali vysoké funkcie v štáte.
Na kombosnímke zľava Ľudovít Makó a Boris Beňa v časoch, keď zastávali vysoké funkcie v štáte. Foto: tasr

Obnoví Žilinka trestné stíhanie dua najznámejších kajúcnikov? Makó: Útoky budú pokračovať!

Faktom je, že kajúcnici Ľudovít Makó a Boris Beňa už nie sú stíhaní pre krivé obvinenie bývalého riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského. Vyšetrovanie však stále pokračuje. Pre stupňujúce sa pochybnosti okolo vedenia prípadu v Bratislave poslala prípad Generálna prokurátora do Košíc. Tam síce prokurátor ich obvinenie podobne ako predtým aj súd vyhodnotil ako nezákonné a trestné stíhanie im zastavil, prípad sa však dostal pred generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Ten však ani za niekoľko týždňov nerozhodol. Môže pritom celé stíhanie zastaviť, môže však aj cez paragraf 363 obvinenie Makóa a Beňu obnoviť. Informoval v sobotu portál denníka Pravda.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Dušan Kováčik na Najvyššom súde SR.
  2. Prezident Policajného zboru SR Štefan Hamran.
  3. Šéf parlamentu Boris Kollár (Sme rodina).
  4. Robert Fico
  5. Dočasne poverený prezident Policajného zboru SR Štefan Hamran.
  6. Juraj Sopoliga na snímke z januára 2019 ako kandidát na post ústavného sudcu.
  7. Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka.

„Uznesenie prokurátora Krajskej prokuratúry v Košiciach, ktorým bolo trestné stíhanie menovaných zastavené, doposiaľ nenadobudlo právoplatnosť. O sťažnostiach procesných strán proti predmetnému uzneseniu rozhoduje Generálna prokuratúra SR,“ uviedla pre Pravdu hovorkyňa Krajskej prokuratúry Košice Jarmila Janová.

Po Lipšicovi obhajuje Beňu Kubina

Ako ďalej Pravda napísala, košický prokurátor, ktorý Makóovi s Beňom na konci mája obvinenie zrušil, ho vyhodnotil ako predčasné a nezákonné, s konštatovaním, že je nepochybné, že skutok, pre ktorý sa vedie trestné stíhanie, sa nestal. „V odôvodnení svojho rozhodnutia prokurátor poukázal aj na dôsledné rešpektovanie rozhodnutia Krajského súdu, ktorý predtým celý prípad jednoznačne spochybnil,“ spresnil spravodajský web.

Mohli by byť aj ďalej obvinení, ak by sa Generálna prokuratúra rozhodla zrušiť cez paragraf 363 uznesenie, ktorý bolo obvinenie zrušené. Neočakám však, že by k tomu malo dôjsť, keďže si nemyslím, že sú na to splnené zákonné dôvody.

Advokát Peter Kubina.

Pravda pripomína, že „s týmto vyústením kauzy sa však nestotožnil samotný Pčolinský a proti zastaveniu trestného stíhania podal sťažnosť. Hoci Krajský súd v Bratislave rozhodol už pred takmer štyrmi mesiacmi, k právoplatnému zrušeniu trestného stíhania stále neprišlo.“

Prípad podľa Pravdy stále preverujú na Generálnej prokuratúre SR. „O vami uvádzanej sťažnosti zatiaľ nebolo rozhodnuté. Z uvedeného dôvodu nemôže Generálna prokuratúra Slovenskej republiky poskytnúť bližšie informácie,“ odkázal hovorca Generálnej prokuratúry Dalibor Skladan.

Makó spolu s Beňom tvrdia, že bývalý riaditeľ SIS Vladimír Pčolinský mal prijať 20-tisícový úplatok od konkurzného právnika Zoroslava Kollára za to, že sa tajná služba nebude zaoberať jeho aktivitami. Generálna prokuratúra dokonca obvinenie Pčolinského a Kollára vlani v auguste zrušila, NAKA ich však vo februári obvinila opäť.

A ako na situáciu reagoval právnik Peter Kubina, ktorý je obhajcom Borisa Beňu? (Pripomíname, že predtým bol právnym zástupcom plukovníka Beňu Daniel Lipšic – pozn. red.) Tvrdí, že zrušenie obvinenia Makóa a Beňu je síce právoplatné, ale Generálna prokuratúra SR ho môže aj obnoviť. Takýto scenár však nepredpokladá, pretože ho považuje za nedôvodný.

„Keď bude sťažnosti Generálnou prokuratúrou vyhovené, stíhanie bude pokračovať len vo veci ale už nebude nikto obvinený. Mohli by byť aj ďalej obvinení, ak by sa Generálna prokuratúra rozhodla zrušiť cez paragraf 363 uznesenie, ktorý bolo obvinenie zrušené. Neočakám však, že by k tomu malo dôjsť, keďže si nemyslím, že sú na to splnené zákonné dôvody,“ povedal bývalý poradca prezidentky SR Zuzany Čaputovej Kubina pre Pravdu.

Šamko: Sťažnosť prokurátora odôvodnená nie je

Web Pravdy pripomenul, že „najmä bývalý šéf Kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovít Makó po svojom zadržaní políciou už takmer dva roky vypovedá v mnohých prípadoch korupcie, zneužívania právomocí verejných činiteľov ako aj v prípadoch viacerých údajných zločineckých skupín. Keď však začal Makó vypovedať aj voči nominantovi súčasnej vládnej koalície, veci sa skomplikovali.“

„Makó spolu s Beňom tvrdia, že bývalý riaditeľ SIS Vladimír Pčolinský mal prijať 20-tisícový úplatok od konkurzného právnika Zoroslava Kollára za to, že sa tajná služba nebude zaoberať jeho aktivitami. Generálna prokuratúra dokonca obvinenie Pčolinského a Kollára vlani v auguste zrušila, NAKA ich však vo februári obvinila opäť,“ píše Pravda.

Nepozdával sa nám ani postup prokurátora. Nemôžeme usmerňovať prokurátora, ale môžeme povedať len svoj názor.

Šéf senátu.

Ako sa v článku Pravdy ďalej uvádza, „niekoľko týždňov neskôr, 2. apríla, však polícia zadržala aj Makóa s Beňom. Podľa prokuratúry svoje výpovede proti Pčolinskému a Kollárovi koordinovali a svojimi svedectvami sa dopustili krivého obvinenia. Vyšetrovateľ im preto vzniesol obvinenie zo zločinu krivého obvinenia a zločinu krivej výpovede a krivej prísahy.“

Spravodajský portál upozornil, že prokurátor Makóovi a Beňovi dokonca navrhoval väzbu, ale neuspel. „Súd dospel k záveru, že sťažnosť prokurátora odôvodnená nie je,“ vyhlásil 12. apríla predseda senátu Krajského súdu v Bratislave Peter Šamko.

„O tých istých skutkových okolnostiach by sa malo viesť len jedno konanie. Takéto vedenie paralelných konaní podľa nás nie je možné. Môže byť nadväzujúce konanie ale nie paralelné,“ vysvetlil sudca s tým, že takéto paralelné konania by podľa neho spôsobili chaos a je neprijateľné, aby sa v jednom konaní svedkovi dôverovali a v inom nie.

Makó poďakoval Šamkovi, očakáva ďalšie útoky

Známa je aj reakcia Makóa na toto rozhodnutie súdu. Ten vtedy naznačil, že zo strany krajskej prokuratúry ide o diskreditačnú kampaň.

„Ak to malo byť spravodlivé a zákonné, nedalo sa inak rozhodnúť. Chcem sa poďakovať aj senátu sudcu Šamka, že sa nenechal zatiahnuť do rôznych hier, ktoré sa tu proti našim osobám hrajú. Nebudem ich konkretizovať. Vidíte ich sami,“ komentoval Makó.

Zároveň sa nechal počuť, že očakáva aj ďalšie útoky. „Útoky zo strany orgánov činných v trestnom konaní očakávam aj ďalšie. Rok a pol som bol aj s rodinou nezákonne sledovaný a očakávam preto, že tieto útoky budú pokračovať,“ dodal.

Kubina: Je to fiasko krajskej prokuratúry

Aj Kubina toho času reagoval v podobnom duchu: „Je to fiasko krajskej prokuratúry. Ako inak sa to dá nazvať?“ Súd totiž zároveň podľa Pravdy otvorene spochybnil postup Krajskej prokuratúry Bratislava.

„Nepozdával sa nám ani postup prokurátora. Nemôžeme usmerňovať prokurátora, ale môžeme povedať len svoj názor. My sme sa ani nemohli dostať k hodnoteniu obvinenia a dôkazov, lebo nám procesne vadí postup, keď sa o tej istej veci vedú dve paralelné konania. Zistiť či sú výpovede pravdivé alebo nie, je cieľom pôvodného konania,“ citovala Pravda slová šéfa senátu.

Článok uzaviera vtedajšia reakcia Žilinkovho úradu, teda Generálnej prokuratúry SR v tlačovej správe médiám: „Prvý námestník generálneho prokurátora v záujme garancie objektívnosti konania rozhodol o tom, že ďalší výkon dozoru nad dodržiavaním zákonnosti v prípravnom konaní nebude vykonávať prokurátor Krajskej prokuratúry v Bratislave, ale prokurátor Krajskej prokuratúry v Košiciach.“ 

Zdroj: pravda.sk


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Obnoví Žilinka trestné stíhanie dua najznámejších kajúcnikov? Makó: Útoky budú pokračovať!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku