eReport.sk
Ilustračné foto: tasr

Analytici o povinnom očkovaní. Diskusia je zbytočná, nemáme na to kapacity!


Hoci niektorí odborníci predpokladajú, že sa momentálne nachádzame na vrchole vlny, vyzývajú na vyššie tempo očkovania proti covidu. Nejde pritom iba o tzv. „prvoočkovancov“, ale aj tých seniorov, ktorí potrebujú tretiu dávku vakcíny. Napriek tomu považujú úvahy o povinnom očkovaní na Slovensku za zbytočné.

„V počte pozitívnych sme v Európe v TOP 3 spolu so susednými Čechmi a s Rakúskom, oni rastú, ale my brzdíme. Máme jednoznačne v delta vlne náskok niekoľko týždňov,“ uvádzajú analytici zo zoskupenia Dáta bez pátosu. „Je pravdepodobné, že úmrtia uvidíme mierne vyššie ako sú dnešné hodnoty,“ dodávajú. Zároveň upozorňujú, že výrazne meškáme s očkovaním. Tretiu dávku vakcíny proti covidu už totiž malo dostať 600 tisíc ľudí nad 50 rokov, zatiaľ je to asi 300 tisíc. „Dobehnúť len túto „dieru“ bude trvať 3 týždne, takže tempo je mizerné,“ uvádzajú.

– Foto: fb/databezpatosu

Prvú dávku by denne podľa nich malo dostávať aspoň 25 tisíc ľudí a nie 10 tisíc. Tak by sme mali dostatočný počet imunizovaných ľudí. S tým, že prioritou by mali byť seniori nad 60 rokov. „Tí ale majú záujem o všetko možné, len nie o očkovanie. A tak ich včera opäť 45 zomrelo. Normálne ich zomiera asi 135 denne, teraz o tretinu viac. Sú to všetko smutné pohreby bez smútiacej rodiny, počet smútiacich je výrazne obmedzený,“ prezradili analytici. Napriek tomu si myslia, že úvahy o povinnom očkovaní sú na teraz zbytočné.

„V tejto situácii je akákoľvek diskusia o povinnom očkovaní kohokoľvek absolútne irelevantná. Je to podobné ako keby sme prijali záväzok (povinnosť) mať do leta budúceho roku (leto 2022) diaľnicu z Bratislavy do Košíc. Nemáme na to kapacity. Ani aby sme tú diaľnicu postavili a ani na to, aby sme akokoľvek realizovali povinné očkovanie.“ vyslovili presvedčenie.

Čítajte viac:

  1. Policajti kontrolujú návštevníkom covidpasy na vianočných trhoch vo Viedni 17. novembra 2021.

„Krajiny, ktoré o tom vedú diskusie alebo zaviedli pre niektoré skupiny túto povinnosť sú na zaočkovanosti dospelej populácie nad 80 % alebo u vybranej profesie nad 90 %. My sme na 55 % dospelej populácie a u zdravotníkov, sociálnych pracovníkov a prípadne učiteľov si nalejme čistého vína: aj tam sme veľmi nízko a poriadok si tieto profesie musia urobiť najprv medzi sebou,“ doplnili.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Analytici o povinnom očkovaní. Diskusia je zbytočná, nemáme na to kapacity!

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne