eReport.sk
Ilustračná snímka. foto: tasr

Odborníci odporúčajú vláde prijať povinné očkovanie pre vybrané skupiny obyvateľstva


Iniciatíva Veda pomáha odporúča vláde SR zaviesť na Slovensku očkovaciu povinnosť pre vybrané skupiny obyvateľstva. Za vážne nežiaduce účinky očkovania by mal prevziať zodpovednosť štát. Ten by mal zaručiť postihnutým zaočkovaným adekvátne odškodnenie. Za iniciatívu Veda pomáha o tom informoval Richard Kollár.

Za necelý rok boli zaočkované aspoň jednou dávkou vakcíny viac ako štyri miliardy ľudí, čo je viac ako polovica ľudstva. Skúsenosti jednoznačne ukazujú, že prínosy očkovania výrazne prevyšujú riziká z možných nežiaducich účinkov. Vakcíny zásadne znižujú nutnosť hospitalizácie a zachraňujú životy infikovaných,“ uviedli vedci v spoločnom verejnom vyhlásení.

Richard Kollár je jedným z vedcov v iniciatíve Veda pomáha. – Foto: tasr

Politických predstaviteľov vyzvali, aby išli Slovákom príkladom a zaočkovali sa a aby nespochybňovali vakcináciu. Politici majú možnosť ľuďom vysvetľovať, prečo je očkovanie dôležité, aké výhody našej spoločnosti prináša, a vyvracať hoaxy a konšpiračné teórie, ktoré očkovanie brzdia, a preto odďaľujú náš návrat do funkčnej spoločnosti.

Politici by vraj mali ísť príkladom. – Foto: tasr

Poukázali tiež na to, že zaočkovaná na Slovensku je polovica dospelých, čo je podľa názoru vedcov veľmi málo na to, aby sme pandémii nového koronavírusu čelili efektívne. Rovnako pripomenuli, že viac ako 80 percent hospitalizovaných pacientov, ale aj tých v najťažšom stave je nezaočkovaných. Na situáciu navyše doplácajú pacienti, ktorí sa do preťažených nemocníc nedostanú s inými ochoreniami.

Vedci zároveň odporučili skrátiť minimálnu dobu, po ktorej možno podať posilňujúcu dávku, najmä pri jednodávkovej vakcíne. Zaočkovaným Slovákom radia vedci dať sa zaočkovať treťou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19 hneď, ako to bude pre nich možné. „Tretia dávka výrazne posilňuje imunitnú odpoveď organizmu a pomáha chrániť sa pred infekciou a vážnym priebehom ochorenia počas zimných mesiacov, keď je hrozba šírenia najväčšia. Pomôže nám skrátiť nielen prebiehajúcu vlnu, ale zároveň nás to pripraví na nové dominantné varianty vírusu, ktoré môžu byť ešte nákazlivejšie,“ uviedli.

Čítajte viac:

  1. Olaf Scholz
  2. Policajti kontrolujú návštevníkom covidpasy na vianočných trhoch vo Viedni 17. novembra 2021.


Žiadajú aj o výrazné zvýšenie očkovacích kapacít. Cieľom má byť ľahko dostupné očkovanie v dôstojných podmienkach aj pre skupiny s nízkou digitálnou gramotnosťou alebo obmedzenou mobilitou. Za dôležitú považujú dostupnosť vakcinácie bez registrácie vo všetkých očkovacích centrách a zvýšenie aktivity výjazdových vakcinačných jednotiek.

tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Odborníci odporúčajú vláde prijať povinné očkovanie pre vybrané skupiny obyvateľstva

2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne