eReport.sk
Vladimír Krčméry (v popredí uprostred) počas tlačovky.
Vladimír Krčméry (v popredí uprostred) počas tlačovky. Zdroj.ta3.com

VIDEO Krčméry o vakcínach: Je to riešenie, ktoré je zadarmo a málo toxické!

Konzílium odborníkov považuje zavedený lockdown za nevyhnutný a súhlasí aj s tým, že ak sa budú uvoľňovať opatrenia, budú sa uvoľňovať len pre očkovaných a tých, ktorí prekonali covid-19. Svoje stanoviská uviedli na štvrtkovej tlačovej konferencii. Pred novinármi vystúpili také odborné kapacity zo strany rezortu zdravotníctva ako Matej Mišík, Elena Prokopová, Alena Koščálová, hlavný hygienik Ján Mikas, ale aj profesor Vladimír Krčméry.

Práve slovenský lekár, vedec – odborník na tropickú medicínu, infektológiu, onkológiu, vysokoškolský pedagóg, zakladateľ zdravotníckych, sociálnych zariadení a zahraničných humanitárnych misií v rozvojových krajinách Vladimír Krčméry, sa vo svojej výzve, aby sa ľudia očkovali proti covidu blysol vyjadrením, ktoré zrejme v mnohých vyvolá rozpaky. Krčméry totiž v priamom prenose, keďže tlačovku naživo vysielala aj spravodajská televízia TA3, uviedol, že očkovacie látky sú toxické. Aj keď, ako vo štvrtok povedal – „málo“.

Krčméry hovoril o trestuhodnej nedbanlivosti

Vladimír Krčméry na tlačovke uviedol, že považuje za „trestuhodnú nedbanlivosť, že máme riešenie tejto situácie, ktoré je zadarmo, dostupné, nečaká sa, málo toxické, vydrží rok a nesiahame po tom.“ Narážal tým na nízku zaočkovanosť obyvateľstvo, rovnako ako aj na neuspokojivý záujem o tretiu dávku vakcíny proti novému koronavírusu.

VIDEO Krčméry: Máme riešenie tejto situácie. Je zadarmo, dostupné, málo toxické, vydrží rok

Zdroj: ta3.com

Prípadne uvoľňovanie len pre očkovaných

Epidemiologická situácia sa na Slovensku naďalej zhoršuje. Počty pozitívnych aj hospitalizovaných rástli aj počas uplynulého týždňa. Tzv. lockdown sa uvoľní čo najskôr, ako to bude možné, ale len pre očkovaných a tých, ktorí ochorenie COVID-19 prekonali. Informovali o tom členovia konzília odborníkov a riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Matej Mišík.

Najvyšší výskyt pozitívnych je v súčasnosti medzi deťmi a mládežou od piatich do 18 rokov, tvoria 25 percent z celkového počtu pozitívnych. Do nemocníc sa dostávajú najmä nezaočkovaní ľudia. Z každých desiatich pacientov je asi osem nezaočkovaných. Pacienti v nemocniciach sú o niečo mladší. V druhej vlne gro tvorili ľudia nad 60 rokov, teraz sú to ľudia nad 50 rokov, upozornil Mišík. Najviac sú zaťažené nemocnice v Prešovskom a Žilinskom kraji.

Lockdown je podľa odborníkov nevyhnutný

Konzílium odborníkov považuje zavedený lockdown za nevyhnutný. Sleduje sa ním najmä zníženie mobility a frekvencie vzájomného stretávania sa. Lockdown je len dočasné krajné riešenie, nie je to cesta, ktorou chceme ísť dlhodobo. Ak chceme von z pandémie, musíme zvýšiť výrazne očkovanie, a to o 30 percent,“ poukázala členka konzília odborníkov Alena Koščálová.

Zamestnancov vraj treba testovať častejšie

Hlavná odborníčka MZ SR pre pediatriu Elena Prokopová zdôraznila, že k uvoľňovaniu opatrení sa pristúpi čo najskôr, ako to bude možné. „Bude to však uvoľnenie pre očkovaných a pre prekonaných, teda tých, ktorí nezapĺňajú nemocnice,“ skonštatovala Prokopová. Zároveň kritizovala prijaté opatrenie povinnosti testovania zamestnancov pred vstupom na pracovisko raz do týždňa. Vyzvala zamestnávateľov, aby testovali neočkovaných pracovníkov dva až trikrát do týždňa.

VIDEO Celá tlačovka rezortu zdravotníctva k epidemiologickej situácii. Reagujú odborníci

Zdroj: fb/mzsr

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Primár Jakub Hložník
  2. Na snímke okienkový predaj v jednej z prevádzok 25. novembra 2021 v bratislavskom Starom Meste.
  3. VakciZuzka je mobilná očkovacia jednotka, ktorá jazdí po Žilinskom kraji.
  4. Policajti kontrolujú návštevníkom covidpasy na vianočných trhoch vo Viedni 17. novembra 2021.
  5. Hlavný hygienik SR Ján Mikas.
  6. Vladimír Krčméry v štúdiu TA3.
  7. Poslanec Národnej rady SR Robert Fico (SMER-SD).
  8. Štefan Hrušovský.
  9. Na ilustračnej snímke kontrola Covid Passov pri vstupe do jedného z obchodných centier v Košiciach.

Zdroj: tasr/ta3/eReport


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Krčméry o vakcínach: Je to riešenie, ktoré je zadarmo a málo toxické!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre