AKTUALIZOVANĚ Netreba sa vzdávať. Aj takto povzbudil predseda Národnej rady Boris Kollár Gruzínsko, ktoré sa zatiaľ márne pokúša stať súčasťou Európskej únie. Pracovnú cestu v rámci Slavkovského formátu absolvoval Kollár spoločne s predsedníčkou Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Markétou Pekarovou Adamovou a predsedom Národnej rady Rakúska Wolfgangom Sobotkom.
Dvojdňová oficiálna návšteva sa konala najmä za účelom rokovaní o spôsoboch podpory Gruzínska pri integračných procesoch do európskych a euroatlantických štruktúr.
Mohlo by vás zaujímať
Netreba sa vzdávať
Predsedovia parlamentov S3 rokovali s predsedom gruzínskeho parlamentu Šalvom Papuašvilim a ďalšími predstaviteľmi zákonodarného orgánu. Témou rokovania boli najmä výzvy spojené s integračnými procesmi a diskusia o postojoch k otázkam, pre ktoré európska únia v marci tohto roka rozhodla o neudelení kandidátskeho statusu Gruzínsku.
Podľa predsedu NR SR Borisa Kollára sa však gruzínski predstavitelia nesmú týmto
rozhodnutím odradiť. „Keď sa Slovensko usilovalo o vstup do Európskej únie, taktiež sme čelili
ťažkostiam pri spĺňaní stanovených cieľov a oproti ostatným krajinám sme v tom čase
zaostávali. Nakoniec sme ich však dobehli a vstúpili sme spolu s ďalšími deviatimi krajinami v
rovnakom čase,“ vysvetlil šéf slovenského parlamentu.

Gruzínsko je zvrchovaná krajina
Predstavitelia parlamentov S3 taktiež vyjadrili Gruzínsku jednoznačnú podporu pri ich
boji o územnú celistvosť. Zhodli sa, že Gruzínsko je zvrchovaná krajina a jej súčasťou sú
napriek okupácii aj Južné Osetsko a Abcházsko.
Súčasťou programu dvojdňovej návštevy bolo prijatie u prezidentky Gruzínska Salome
Zurabišvili a následne sa šéfovia zákonodarných orgánov S3 stretli aj s predsedom gruzínskej
vlády Iraklim Garibašvilim.
Návšteva okupačnej línie v dedine Odiszi
Šéfovia parlamentov sa stretli aj miestnymi mimovládnymi organizáciami. Súčasťou jeho cesty bola aj návšteva okupačnej línie v dedine Odiszi. Priamo na mieste priblížil tím Monitorovacej misie EÚ situáciu v okupovaných územiach a vysvetlil komplikácie, ktoré v týchto častiach krajiny sťažujú obyvateľom regiónu život. „Musíme to pomenovať jasne – Rusko je agresor. Nie je to záležitosť len vojny na Ukrajine, uvedomme si, že Rusko už niečo podobné v minulosti urobilo – okupuje časť Gruzínska,“ zdôraznil predseda slovenského parlamentu.
Len pre priblíženie. Začiatkom augusta 2008 gruzínske vojská napadli separatistickú provinciu Južné Osetsko, na stranu ktorého sa postavilo Rusko. To podniklo protiútok a preniklo za hranice tejto oblasti a obsadilo mnohé dôležité časti Gruzínska. Posledným bodom programu pracovnej návštevy predsedov parlamentov Slavkovského formátu bola prezentácia projektu, ktorý sa uskutočňuje v ich spoločnej kooperácií. Udržateľný rozvoj chránenej oblasti Aragvi a lokálnych komunít.
Zdroj: Kancelária NR SR
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Kollár sa bol pozrieť na okupované územie Gruzínska: Rusko je agresor a netýka sa to len Ukrajiny