eReport.sk
Tisíce uchádzačov
Ilustračná snímka. Foto: tasr

Prichádzajú voľby a s nimi i stranícke povinnosti: TAKTO budú subjekty v kampani hospodáriť!

Viaceré politické strany už zverejnili svoje transparentné účty v súvislosti s financovaním volebnej kampane pred septembrovými parlamentnými voľbami. Adresy účtov sú zverejnené na webe Ministerstva vnútra (MV) SR. Strany môžu na kampaň minúť najviac tri milióny eur s DPH.

Prichádzajú voľby a s nimi i stranícke povinnosti

Transparentný účet majú prístupný strany Hlas-SD, ĽSNS, KDH, zoskupenie Maďarské fórum, Občianski demokrati Slovenska, Za regióny, Rómska koalícia, Demokratická strana, takisto hnutie OĽANO a priatelia, Republika, SaS, Sme rodina, Smer-SD, Aliancia a Progresívne Slovensko. Strana alebo koalícia, ktorá bude vynakladať na kampaň financie, ich musí viesť na osobitnom platobnom účte. Musí ísť o účet, ktorý patrí konkrétnej osobe a ktokoľvek má prístup k prehľadu transakcií.

Transparentné účty

Na transparentný účet môže strana vkladať peniaze výlučne prevodom z iného účtu. „Rovnako platí, že politická strana môže prijať peňažný dar od inej osoby na svoj osobitný platobný účet, len ak bol poukázaný prevodom z iného účtu,“ upozorňuje rezort vnútra. Na jeho požiadanie musí strana preukázať, kto je vlastníkom účtu, z ktorého prišiel dar. Na transparentný účet možno vložiť peniaze najneskôr do 48 hodín predo dňom konania volieb.

Hotovosť z transparentného účtu

Ak potrebuje strana zaplatiť v hotovosti, musí najprv vybrať peniaze z transparentného účtu. „Politická strana je však v takomto prípade povinná viesť evidenciu o použití týchto prostriedkov,“ priblížilo MV. Politická strana musí doručiť najneskôr v 30. deň po voľbách záverečnú správu o nákladoch na volebnú kampaň.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Dotknutá Remišová o Sulíkovi
  2. PRIESKUM
  3. Smer východ alebo západ?

„Do limitu nákladov politickej strany sa okrem nákladov vynaložených na volebnú kampaň započítavajú aj náklady vynaložené na propagáciu politickej strany v čase začínajúcom 180 dní predo dňom vyhlásenia volieb,“ informuje MV. Do nákladov sa ráta tiež rozdiel medzi cenou daru alebo iného bezodplatného plnenia uvedenou v zmluve a cenou obvyklou.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Prichádzajú voľby a s nimi i stranícke povinnosti: TAKTO budú subjekty v kampani hospodáriť!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php